ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vysoký vodopád

Půjdete-li kolem Studeného potoka v pohoří Hrubý Jeseník, zaručeně dojdete k vodopádu s příznačným názvem Vysoký – jeho výška je až 45 metrů a je tak nejvyšším vodopádem celého pohoří. V místě, kam proud vody z výšky dopadá, se utvořily zajímavé útvary, nejrůznější jámy a prohlubně ve tvaru mis nebo hrnců. Na skalách, které neustále napájí tekoucí voda, rostou vzácné druhy rostlin, v okolí žijí zajímaví i chránění živočichové. Proto je oblast od roku 1982 předmětem ochrany.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bělá pod Pradědem
GPS: 50.11173000, 17.20611190
Vysoký vodopád map

Vysoký vodopád - zajímavosti

Vodopád poškodila povodeň

Vodopád je označen jako částečně zachovalý a je volně přístupný. Studený potok přechází přes skalní ochoz a padá do hloubky 45 metrů. Původně byl vodopád zcela souvislý, ale při povodni v roce 1880 byla jeho celistvost porušena a rozčlenil se na jednotlivé kaskády a proudy. Kaskády a peřeje můžete vidět po celou cestu podél Studeného potoka až k říčce Bělé, do které se potok vlévá.

Chráněny jsou rostliny i živočichové

Důvodem pro ochranu tohoto území jsou především rostliny, které rostou na prameništích a skalách omývaných vodou. Neustále kapající voda vytváří podmínky pro rostliny, se kterými se na sušších skalách nesetkáte. Rostou zde zajímavé mechorosty nebo kapradiny, vidět můžete například oměj šalamounek. V okolí hnízdí chránění ptáci i dravci, jako například sokol stěhovavý, ořešník kropenatý nebo krkavec velký. Dříve zde žil také rys ostrovid, který je sice přísně chráněn, ale v minulosti tu byl skoro vyhuben.

Vysoký vodopád je impozantní

Nádherný pohled na vodopád si můžete užít při pohledu zdola, celková prohlídka trvá přibližně 15 minut a pohled na vodu padající z takové výšky je skutečně působivý. Jinou možností je pohled z protilehlého výběžku, kudy vede značená turistická trasa. Pokochat se můžete i výhledem na skály neobvyklých tvarů, které vytvářel Studený potok po celá staletí.

 

Autor: Helena Syslová