ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Černé jezero

Černé jezero, vzdálené 6 km od Železné Rudy a 1 km od německé hranice, patří k jedné z ledovcových šumavských přírodních nádrží. Jeho rozloha je více než 18 ha, hloubka dosahuje až 40 m a spolu s Čertovým jezerem je od roku 1933 Národní přírodní památkou. Je tomu tak i proto, že zde žijí vzácné druhy rostlin a živočichů. Z rostlin jmenujme například rašeliník nebo šídlatku, z fytoplanktonu pak třeba zlativku či perloočku. Daří se zde i vodním ptákům a rozmanitému hmyzu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Železná Ruda
GPS: 49.18046690, 13.18449280
Černé jezero map

Černé jezero - zajímavosti

Tento nádherný přírodní skvost inspiroval i řadu našich umělců. Romanci o Černém jezeře napsal Jan Neruda, ale literárně činným ve spojitosti s touto vodní plochou byl i Adolf Heyduk nebo Jaroslav Vrchlický. Chladným vůči čisté a ledové vodě nezůstal ani Antonín Dvořák, jenž napsal slavné dílo Ze Šumavy.

Jezero se nachází v nadmořské výšce 1008 metrů a dojít k němu lze po asfaltové cestě ze Špičáckého sedla, ale i po turistických stezkách. Pokud vás zajímá ještě další zmiňované jezero – Čertovo, stačí vyvinout zbytky sil a vyšplhat se k němu poměrně příkrým lesem. Je vzdáleno 2,5 km, což není mnoho. Zdatní sportovci tam budou za pár desítek minut, ti pohodlnější do hodiny.

Černé jezero patří mezi osm kerných jezer, z nichž tři leží na německé straně Šumavy. Naše jsou tedy zastoupena kromě dvou uvedených ještě jezerem Plešným, Prášilským a jezerem Laka. Určitě je na cestách při západní hranici Čech neopomeňte. Koupat se v nich sice nesmí, ale pohled na stříbrně se lesknoucí hladinu s pohupujícími se divokými kachnami vám vše vynahradí.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý