ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Povydří

Řeka Vydra se mezi bývalou osadou Antýgl a Čeňkovou pilou vine kaňonem s mnoha peřejemi, vodopády, kaskádami a balvany. Říční úsek je zde balvanitý, leží v zalesněném údolí, na jehož svazích se nacházejí četná kamenná moře. Tato část řeky spadá do I. zóny národního parku Šumava. Samotné údolí je přírodní památkou a můžete jím projít po cca 7 km dlouhé naučné stezce. Právě údolí Povydří patří k nejhezčím místům na Šumavě a určitě se tu nebudete nudit.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Srní
GPS: 49.10653610, 13.49328280
Povydří map

Povydří - zajímavosti

Povydří inspirovalo mnohé umělce

Naučná stezka je z obou konců dobře dostupná, začít můžete jak v obci Antýgl, tak na Čeňkově pile. Po celé cestě budete pociťovat úctu k přírodním silám, které takové údolí vytvořily. Divoká řeka, mohutné nespoutané lesy, balvany na srázech i v samotném korytě řeky vzbuzují obdiv mnoha turistů. Tato jedinečná krajina okouzlila i mnohé umělce, nejvíce spisovatele Karla Klostermanna, který byl nazýván spisovatelem Šumavy.

Kde se v Povydří zastavit

Na stezce v Povydří se určitě zastavte u podivuhodných skalních útvarů, zvaných viklany. K nejznámějším patří skály Baba, Panna a Mnich. Důkladně si prohlédněte obří hrnce, prohlubně na dně řeky. Oblázky a písky, které sebou voda nese, vymílají ve dně nebo v kamenech velké otvory připomínající mísy nebo hrnce. Kamenná moře pocházejí z dob ledových ve čtvrtohorách. Voda trhala skalní stěny, které se časem rozpadaly na balvany. Ty tvoří plochy připomínající moře z kamenů. Rostou zde lišejníky, žijí zde hadi, pavouci a hmyz.

Povydří ovlivnila i lidská činnost

Samotné údolí Povydří lidské činnosti dlouho odolávalo. Přirozeně nedostupná krajina bez cest nebyla příliš lákavá. Teprve v 19. století byl zpřístupněn břeh řeky Vydry v souvislosti s těžbou dřeva. Majitelé panství Schwarzenbergové nechali postavit plavební kanál, aby překonali nesplavný říční úsek. Řeka zůstala dostatečně divoká na to, aby přitahovala turisty. Uprostřed Povydří byl vybudován hostinec, později Turnerova chata, kde můžete své putování přerušit, odpočinout si a občerstvit se.

 

Autor: Helena Syslová