ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tupadelské skály

Psal se rok 1967, kdy se dnes popisovaný skvost stal přírodní památkou. Jde o Tupadelské skály v okrese Klatovy, jednotlivé i na sebe navazující útvary o celkové délce 230 metrů a rozloze 0,48 hektaru. Nejvyšší skála ční do výše 15 metrů, je nazývaná Kočičí hlava a je navíc určená ke slaňování.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Tupadly
GPS: 49.40077500, 13.22996690
Tupadelské skály map

Tupadelské skály - zajímavosti

Z čeho je tento kolos utvořen? Většina lidí by se jistě rozhodla pro pískovec, pokud by byla tázána bez bližšího obeznámení se s daným místem. Nikoli. Horninou, jež je díky grafitickému pigmentu zbarvena do tmavošeda a jež je protkána nitkami křemene, se říká buližník. Počátky jeho vzniku jsou spjaty s obdobím starohorních moří, kdy se před více než 600 miliony let začaly ukládat na jejich dně usazeniny z podmořských sopečných pramenů. Pokud bychom se chtěli přesvědčit o tvrdosti buližníku, raději to ani nezkoušejme. Je více než odolný, povětrnostní a jiné vlivy přírody jsou na něj krátké. Povrch tohoto zajímavého skvostu je pokryt tzv. mechovým vodopádem a poblíž můžeme obdivovat i rozmanité druhy kapradin.

Přestože se jedná o výrazný přírodní útvar, je až s podivem, že k němu nevede žádná turistická trasa. Poblíž sice vede zeleně značená cesta, ale nikde nenajdete nic, co by vás nasměrovalo přímo ke skalám. V podstatě tam dojdete pouze za pomoci místních, velmi ochotných lidí. Přítmí lesa a celková atmosféra tohoto místa vytváří dojem, že právě setrváváte v temných hlubinách našeho dávnověku. Hezký zážitek pro dobrodruhy. Takže vezměte košík a zkuste si kromě hub odnést i zajímavé dojmy z okolí obce Tupadly.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý