ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Blaník

Až bude českému národu nejhůře, hora Blaník se otevře a na pomoc vyjede vojsko blanických rytířů v čele se samotným svatým Václavem. Aspoň tak praví legenda, která se k tomuto vrchu ve Středočeském kraji váže. Jestli je na ní něco pravdy se neví, ještě asi nebylo nejhůř, ale přesto sem láká nemálo turistů. Ale nejen legenda může za popularitu tohoto kouta naší země, svůj díl na tom má i přírodní dědictví.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Louňovice pod Blaníkem
GPS: 49.63998280, 14.86770220
Blaník map

Blaník - zajímavosti

Vrch Blaník se nevyznačuje obrovskou výškou, měří jen 638 m.n.m., přesto patří k často navštěvovaným vrcholkům. Je nejvyšším bodem chráněné krajinné oblasti Blaník, která se rozprostírá jižně od města Vlašim. CHKO je tou nejmenší v Česku, má rozlohu jen 40,3 km2. Kromě Velkého Blaníku oblasti dominují ještě Malý Blaník (580 m.n.m.), Křížovská hůra (580 m.n.m.) a Býkovická hůrka (562 m.n.m.).

Pro oblast je typická mozaika skládající se ze střídání lesů, luk, polí a rybníků, kam pěkně zapadají menší vesnice s lidovými chalupami, statky a dominantními sakrálními památkami. Přes 30% území CHKO pokrývají lesy převážně tvořené smrkovým a borovicovým porostem. Často se tu vyskytují mokřadní a vodní rostliny, kterým se daří u rybníků, tůní, na podmáčených loukách a podobně. V celé oblasti totiž pramení a protéká množství potoků a řeka Balnice. Mezi ty vzácnější rostliny patří například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr širolistý, bazanovec kytkokvětý, vstavač kukačka nebo lilie zlatohlávek. Kromě mnoha druhů hmyzu, obojživelníků, ryb a ptáků žije v CHKO Blaník i 40 druhů savců, včetně vzácných zástupců jako netopýr černý a velký, vydra říční, veverka obecná nebo rejsek černý.

Největší obcí jsou tu Louňovice pod Blaníkem, kde sídlí správa CHKO. Historie dnešního městyse souvisí se založením ženského premonstrátského kláštera ve zdejších lesích ve 12. století. O necelé tři století byl ale tento klášter dobyt a vypálen, čímž zanikl. Archeologickým výzkumům kláštera se věnuje expozice na zdejším zámku. Ten však bohužel nešetrnými zásahy ztratil už dávno svou historickou hodnotu.

Turisté vyhledávají oblast Blaníku a jeho okolí kvůli krásné typicky venkovské krajině, klidu a pohodě. Pověst o Blanických rytířích dodává všemu ještě navíc záhadné a romantické kouzlo.

 

Autor: Martina Limbergová