ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Voděradské bučiny

S člověkem nedotčenou přírodou se můžete seznámit při návštěvě národní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Tuto rozsáhlou chráněnou plochu najdete u obce Černé Voděrady. Můžete zde podniknout mnohé aktivity – turistiku, cykloturistiku, koupání v rybnících, je zde možno sbírat houby nebo se jen tak procházet a relaxovat. Velké množství různých přírodních krás, balvany, potůčky, studánky či staré stromy vytvářejí kouzelná a romantická zákoutí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jevany
GPS: 49.96930000, 14.78291110
Voděradské bučiny map

Voděradské bučiny - zajímavosti

Předmětem ochrany jsou lesy a skály

Rozsáhlé původní bukové lesy a horniny narušené zvětráváním a mrazem se staly předmětem ochrany v roce 1955. Samotné lesy tvoří především buky, roste zde i habr, osika, bříza nebo lípa. Část území je uchovávána pro vědecké účely jako bezzásahové území. Vidět můžete i vzácnější druhy ptáků, hub nebo rostlin.

Na naučné stezce jsou dva pomníčky

Místní naučná stezka, která začíná na hrázi Jevanského rybníka, informuje návštěvníky o rostlinných i živočišných druzích, které zde žijí, a o historii a geologii rezervace. Stezka vede od Jevanského k Vyžlovskému rybníku. Zastavit se můžete i u dvou pomníků – jeden z nich je věnován autorovi první lesnické publikace psané česky, Václavu Eliáši Lenhartovi, druhý Ing. Dr. Josefu Sigmondovi, profesorovi lesnictví na vysokých školách v Praze. V bývalém lomu Kamenka, který se zde také nachází, byl vytěžen jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Ideální sportovní vyžití

Mnozí návštěvníci dojíždějí do Voděradských bučin z Prahy. Plně využity jsou zdejší značené turistické trasy i naučná stezka. Místní rybníky slouží rekreačnímu koupání, vzniklo zde i několik rančů a stojí zde řada chat, z nichž některé patří významným osobnostem, které si tuto krajinu také zamilovaly. Poměrně dlouho se zde drží sníh, proto sem zavítají i milovníci běžkování, kteří se zde věnují oblíbenému sportu, i když jinde okolo už sníh není.

 

Autor: Helena Syslová