ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čertovy hlavy Želízy

Nejdříve bychom asi měli zmínit, že název článku není úplně výstižný. Rádi bychom Vás seznámili s tipem na výlet k unikátním sochám Václava Levého, z nichž právě Čertovy hlavy jsou nejznámější a taky nejdostupnější. Níže se však dočtete o všech sochách, patřících do tohoto souboru, přestože název se zmiňuje pouze o Čertových hlavách.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Želízy
GPS: 50.42028000, 14.46464810
Čertovy hlavy Želízy map

Čertovy hlavy Želízy - zajímavosti

Jak se sem dostat?

Cesta autem je k Čertovým hlavám zcela jednoduchá. Z Mělníku se vydejte směrem na Českou Lípu až do Želíz, Liběchova či Tupadel, přičemž záleží na tom, odkud se sem vydáte. Nejjednodušší cesta k Čertovým hlavám je z Liběchova a Želíz, vzhledem k tomu, že v Tupadlech je mírně problematičtější najít turistickou značku.

Jak lze výlet pojmout?

  • Jako cestu autem - je pohodlnější, mezi jednotlivými sochami se přesouváte autem, ale některé z nich pravděpodobně vynecháte
  • Pěšky - cesta je dlouhá asi 16 km, jedná se o delší příjemnou procházku lesem, během které budete mít možnost vidět všechny sochy Václava Levého

K sochám Václava Levého

Vydáte-li se k místu od Želíze, půjdete po modré značce prudkým stoupáním a ukazatelích "Čertovy hlavy".

 Čertovy hlavy - jedná se o hlavy vytesané do pískovce, vysoké přibližně 10 metrů. Jejich podobu lidé nejčastěji přirovnávají k čertům, ale možná vám budou připomínat čarodějnici nebo vodníka. Možná vás také napadne podobnost s hlavami čtyř prezidentů v americkém Mount Rushmore, samozřejmě jen vzdáleně. Američtí prezidenti jsou přece jenom pojati mnohem víc realističtěji.

Budete-li pokračovat dál po modré značce, dojdete k Želízi. Žlutá turistická značka vás dovede k Harfenici a Hadovi.

  • Harfenice a Had - jedná se o reliéfy čtyř lidských hlav a ženy s harfou, nedaleko níž se nachází devítimetrový Had.

U sochy Hada máte možnost buď pokračovat dál po vyznačeném okruhu, a nebo si zajít asi 3 km k jeskyni loupežníků. Cesta však vůbec náročná není.

  • Mordloch a Sedm chlebů - V porovnání s ostatními zdejšími sochami Václava Levého jsou právě tyto trochu skromnější, nicméně zajímavé. Mordloch je loupežnická jeskyně a jen o kousek dál uvidíte skalní blok Sedm chlebů.

V poslední fázi výletu vás čeká asi nejkrásnější zdejší dílo Václava Levého, bohatě dekorovaný jeskyně Klácelka.

  • Klácelka a Blaník - Blaník je prostor u jeskyně, který je dekorován reliéfy známých osobností českých dějin, jako Prokopa Holého nebo Jana Žižky. Nachází se zde také trpaslíci, kteří vytváří zbraně blanickým rytířům.

          Uvnitř Klácelky jsou pak výjevy z básně Františka Matouše Klácela, Ferina Lišák.

 

Autor: Andrea Štyndlová