ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kokořínské pokličky

Hrad Kokořín je jedním z našich nejnavštěvovanějších a nejznámějších hradů a jeho okolí nabízí spoustu míst, kam zajet na výlet. Jedním z nich jsou i Pokličky (nebo též Mšenské a Jestřebické pokličky), pískovcové útvary o výšce až 12 metrů. Najdete je pouhých 5 km od Kokořína.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mšeno
GPS: 50.45533920, 14.58919690
Kokořínské pokličky map

Kokořínské pokličky - zajímavosti

Pokličky jsou vyobrazeny na jedné z poštovních známek České republiky.

Jak Pokličky vznikly?

Na první pohled vypadají jako obrovité houby a jejich tvar je výsledkem postupného selektivního zvětrávání pískovce. V šířce asi 1 metr je horní vrstva tvořena slepencem železitého pískovce, který je odolnější než sloup pískovce s příměsí jílu, který se nachází vespod.

Možná vám připomenou bizardní výtvory dětí obrů, ale říká se, že vznikly díky vyluhování železa z vyvřelin z období třetihor, kterým byly nápomocny také podzemní vody. Kromě toho sehrálo svou roli také srážení limonitu na slepencových plochách.

V každém případě u Pokliček i nyní stále pracuje eroze, následkem níž by mohlo dojít až k oslabení nohou skalních útvarů a jejich následnému zřícení. Samozřejmě se nejedná o událost, která by se měla stát v blízkém časovém horizontu.

O Pokličkách

Jako první uvidíte právě tu nejmohutnější Pokličku. Pohled na ni se otevírá už v okamžiku, kdy budete stoupat nahoru po dřevěných schodech. Rozměry klobouku té největší Pokličky jsou 6 x 5 x 1,5 metrů a sahá do výšky asi 12ti metrů.

Horolezci mají na Pokličky vstup přísně zakázaný.

Jak se sem dostat?

Chcete-li od Kokořína vyrazit k Pokličkám pěšky, držte se červeně značené turistické stezky. Délka trasy je asi 5 km. Jestliže sem jedete autem, cesta je jednoduchá a dá se parkovat nedaleko samotných Pokliček.