ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kokořínský důl

Udělejte si výlet do Kokořínského dolu, kde si můžete prohlédnout zajímavé skalní útvary a vydat se po jedné z mnoha turisticky značených stezek.
Přírodní rezervací byl Kokořínský důl vyhlášen v roce 1953. Rozprostírá se na ploše 20,97 km2 v okresech Mělník a Česká Lípa. Jako na jediném místě v Evropě zde jsou nejlépe doložena počáteční stádia rozpadu kvádrových pískovců. Tyto horniny byly na dně moře, které sem zasahovalo na konci druhohor. Po jeho ústupu začalo docházet vlivem geomorfologických činitelů k jejich zvětrávání a vznikaly tak zajímavé tvary, jako pokličky, voštiny, skalní okna, brány, římsy a výklenky. Součástí rezervace jsou také mokřady podél toku potoka Pšovky. Tyto mokřady patří mezi mezinárodně významná území Ramsaraské úmluvy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kokořín
GPS: 50.42917390, 14.57571030
Kokořínský důl map

Kokořínský důl - zajímavosti


Nejvyšším bodem je hora Vlhošť, tyčící se do výšky 614 m. Nejnižším pak tok Liběchovky u Želiz, s pouhými 175 m nad mořem. Žije tu mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů, z nichž někteří jsou vedeni v Červené knize ohrožených druhů.


Celým Kokořínským dolem Vás provede nejen červeně značená Máchova cesta, ale také modrá nebo žlutá turistická značka. Různých okruhů, stezek či cyklostezek tudy probíhá hned několik.

 

Autor: Marie Bukovinská