ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Soutok Labe a Vltavy

To, že soutok Vltavy a Labe najdeme ve městě Mělníku, ví každé dítě prvního stupně základní školy. O tom, že se jedná o turisticky velmi zajímavé a vyhledávané místo, už možná ví jen málokdo.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mělník
GPS: 50.34738830, 14.47468110
Soutok Labe a Vltavy map

Soutok Labe a Vltavy - zajímavosti

Přímo pod mělnickým zámkem se Vltava, nejdelší řeka České republiky, vlévá do Labe.

Výše zmíněná věta možná leckoho zarazí. Je přece všeobecně známo, že Labe se vlévá do Vltavy! Jak si tuto záměnu vysvětlit? Oblast povodí Labe totiž kdysi obývali Keltové, kteří právě tuhle řeku v zemi pokládali za hlavní tok.

Do Labe se právě na tomto místě vlévá nejen řeka Vltava, ale i vltavský plavební kanál. Právě ten je z vyhlídky mnohem zřetelnější než samotný soutok Vltavy a Labe, a proto je plavební kanál často zaměňován s tokem Vltavy. Až dojdete k místu, odkud je soutok řek dobře vidět, vzpomeňte si, že z pohledu ze shora se do Labe nejprve vlévá Vltava a teprve potom průplav, který poznáte tak, že je nejužší.

  • řeka Vltava

Délka řeky na území České republiky je 430,2 km a její průměrný průtok je 149,9 m3/vteřinu. Její povodí zabírá víc jak polovinu Čech. Její pramen najdete na Šumavě nad Kvildou v nadmořské výšce 1 172 metry. Zpočátku je nazývána Černým potokem a posléze Teplou Vltavou. Soutokem se Studenou Vltavou vzniká Vltava.

  • řeka Labe

Délka řeky Labe je 235 km a její pramen najdeme na Labské boudě v Krkonoších v nadmořské výšce 1 384 metry. Název Labe začíná u soutoku Labského potoka a Bílého Labe.

Oblast soutoku Labe a Vltavy je bohatým přírodním nalezištěm a součást chráněného území Úpor. Je také posledním bohatým nalezištěm sněženky podsněžníku na území středních Čech.

Odkud je na soutok nejkrásnější pohled?

Existuje zde několik vyhlídek, odkud je na soutok Vltavy a Labe pěkný výhled. Jednou z nich je Vrázova vyhlídka nebo restaurace na mělnickém návrší. K vyhlídce lze dojít už po pár krocích z centra Mělníka.

 

Autor: Andrea Štyndlová