ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Příhrazské skály

Jste-li příznivci horolezectví nebo jen obdivujete nádherné pískovcové skalní věže, jste na správném místě. Tato přírodní rezervace je tvořena soustavou 178 skalních věží a kaňonovitými údolími. Pískovcové skály zde vytvořily úchvatné skalní město, které se stalo lákavým cílem jak pro pěší turisty, tak pro horolezce. Cykloturisté však musejí nechat kola doma, většina cest je tvořena stezkami se schodišti a náročným stoupáním. Vybrat si můžete nejrůznější trasy, Příhrazské skály jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mužský
GPS: 50.52412310, 15.06671920
Příhrazské skály map

Příhrazské skály - zajímavosti

Skalní město nepotěší jen horolezce

Horolezci sem směřovali již mnoho desetiletí, mohou zde vyzkoušet lezení v různých stupních obtížnosti. Snad nejobtížnější výstup představuje Kobylí hlava, která své pokořitele našla až v 30. letech minulého století. Pokud upřednostňujete pěší turistiku, můžete využít bohaté sítě turistických stezek, které procházejí nejpřitažlivějšími místy skalního města. Vystoupit můžete na nejvyšší vrchol skal Mužský, navštívit zříceninu skalního hradu Drábské světničky nebo hrad Valečov.

Kouzelná je zde i vegetace

Skály jsou nerozlučně spojeny s lesním porostem, převažují zde voňavé borovice, místy také duby a buky. Vzhledem k extrémním podmínkám jsou zde stromy menšího vzrůstu, ale uvidíte zde borovice, které jsou staré již několik set let. Také jejich tvary se přizpůsobily prostředí a některé působí velmi zvláštně. Údolí pod skalami jsou vlhká a studená, zde se můžete setkat i se smrky. Při rekreační procházce si můžete užít také romantických výhledů do krajiny.

Najdete zde staré zříceniny hrádků

V přírodní rezervaci Příhrazské skály si můžete prohlédnout také pravěká hradiště a zříceniny skalních hrádků ještě z dob husitských válek. Ve skalách se skrývá také modlitebna vytesaná ve skále, ta v 17. století posloužila jako úkryt pronásledovaným Českým bratřím. Dojít můžete také k rybníku Oběšenec, kde si lze v nenarušené přírodě odpočinout.

 

Autor: Helena Syslová