ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Líska u České Kamenice

Přibližně 4 km ve směru na severovýchod od České Kamenice a na sever od obce Líska najdeme stejnojmennou lokalitu, která je zajímavá nejen svou polohou v Českém Švýcarsku coby jednom z nejkrásnějších oblastí naší republiky, ale také svou rozlohou a výskytem měsíčnice vytrvalé, jež zde kvete v závěru května a počátkem června. Od 16. října 1929 je tato lokalita chráněnou přírodní památkou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , České Kamenice
GPS: 50.82133190, 14.45342860
Líska u České Kamenice map

Líska u České Kamenice - zajímavosti

TIP pro turisty: Území se rozkládá při konci úžlabiny svahu po obou stranách lesní cesty a pokud plánujete cestu právě do Českého Švýcarska a konkrétně pak do Lísky, vydejte se sem přesně v době, kdy je měsíčnice v plném rozkvětu, tedy přibližně od půlky května do počátku června. Celá stráň je totiž pokrytá fialovými kvítky, které z dálky budí dojem hustého koberce, a které přímo omamně voní. Poté, co měsíčnice odkvete, vytváří rostliny stříbřitě bílé plody tvaru penízků.

Přírodní památka Líska je položena na severovýchodním svahu Černého vrchu  a od roku 1999 je oplocená, aby bylo zabráněno spásání měsíčnice zvěří. V oblasti Lužických hor podobné místo najdete ještě na Jezevčím vrchu.

Jak se sem dostanete?

Nejideálnější cesta k Lísce vede od bývalé hájovny v sedle u Křížového Buku. Dovede vás sem odtud lesní cesta a celá trasa je dlouhá asi 1,5 km.

Měsíčnice vytváří podrost pro bukový les s jasany, habry a kleny a rozrůstá se i za hranice chráněné oblasti. Kromě měsíčnice zde můžete vidět i další byliny, jako čarovník, kyčelnice cibulkonosá, mokrýš vstřícnolisý či lilie zlatohlavá nebo áron plamatý, které jsou ohroženými druhy rostlin.

 

Autor: Andrea Štyndlová