ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Panská skála

Jako Panská skála je označována geologická lokalita a národní přírodní památka v Českém Švýcarsku, která vábí turisty tzv. kamennými varhanami, jenž vznikly díky sloupcové odlučnosti čediče během tuhnutí magmatu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kamenický Šenov
GPS: 50.76964280, 14.48549470
Panská skála map

Panská skála - zajímavosti

Cesta k Panské skále

Jedete-li k Panské skále autem, pak můžete pohodlně zaparkovat přímo před památkou na prostorném parkovišti, kde jsou také turistické informace. Silnice kolem panské skály vede z Kamenického Šenova na Nový Bor a využít můžete také cyklostezku "Varhany", která vede z České Lípy.

Panská skála a současnost

V současné době je Panská skála součástí Kamenického Šenova a slouží coby turistická atrakce. Pod národní ochranou jsou dnes 5ti a 6ti-boké sloupce o výšce až 15 metrů. Díky svému uspořádání těsně vedle sebe připomínají kostelní varhany. Další činností zde vzniklo jezírko, které v kontrastu s kamennými varhanami působí romanticky. Lokalita, ve které Panskou skálu najdeme, je položena v nadmořské výšce až 597 m.n.m. a rozkládá se na ploše 1,26 ha.

Současné podobě Panská skála vděčí těžbě čediče, během které byly koncem 18. století odhaleny svahy kopce. Díky velké odolnosti proti mořské vodě byl vytěžený čedič vyvážen do Beneluxu, kde sloužil ke stavbě přímořských hrází.

Panská skála se objevila v záběrech filmové pohádky Pyšná princezna.

Panská skála se řadí k vůbec nejkrásnějším ukázkám sloupcové odlučnosti čediče v České republice. Jednotlivé sloupce zaujímají téměř svislou polohu, jsou dlouhé přibližně 12 až 15 metrů a v průměru mají kolem 20 až 40 cm.

Pokud se vydáte až na vrchol Panské skály, naskytne se vám pěkný výhled na město Kamenický Šenov a okolí.

Přímo u úpatí Panské skály najdete Mariánský sloup, který zde byl vystavěn coby památka na mladého tovaryše a jeho vdovu, kteří zde během studené noci 18. ledna roku 1739 umrzli.

Panská skála je v současné době nejnavštěvovanější geologický útvar v Čechách. Svou krásou směle konkuruje nedalekému Zlatému vrchu.

 

Autor: Andrea Štyndlová