ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pavlino údolí

Chráněné území Pavlino údolí (nebo také Pavlínino údolí) bylo v roce 1993 zapsáno na seznam přírodních rezervací a najdeme ho v půvabné oblasti Českého Švýcarska, jednoho z nejkrásnějších míst v České republice. Rozkládá se na ploše 183 ha a důvodem jeho ochrany je především kaňonovité údolí řeky Chřibská Kamenice, které přestavuje jedinečný útvar geomorfologického charakteru.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jetřichovice
GPS: 50.84513810, 14.40772140
Pavlino údolí map

Pavlino údolí - zajímavosti

Pavlino údolí je dlouhé asi 3,5 km a najdeme ho mezi Rynarticemi, Studeným a Jetřichovicemi.

Jak se k Pavlinu údolí dostat?

K Pavlinu údolí se snadno dostanete z Jetřichovic po zelené nebo červené turistické značce kolem vodní nádrže Pavlínka a Greislova mlýna. K dispozici vám budou trasy po většině celého území Pavlina údolí. Pokud půjdete po červené značce až k rozcestníku, povede vás trasa po modré značce až do obce Rynartice.

Turistická stezka vás přes Pavlino údolí povede velmi romantickou krajinou s řadou mostků přes říčku s názvem Chřibská Kamenice. Údolí je v některých úsecích úzké a na některých místech až 120 metrů hluboké. Pokrývají ho lesy a svíjí se jako had mezi strmými skalami.

Pískovcové skály pokrývají borovice, na březích říčky rostou jasany, olše a vrby. Z živočichů tady můžete vidět kamzíka horského, pstruha, ledňáčka a čápy.

Zajímavá místa v Pavlině údolí

Západní konec Pavlina údolí vás dovede až ke Grieselovu mlýnu, který nese jméno svého posledního majitele, a který zde stojí už od 17. století. Přímo u mlýna najdete Grieselův rybník, kterému se kdysi přezdívalo Pavlínino jezero.

Pokud se vydáte pár metrů směrem do údolí, narazíte na Rusalčinu jeskyni, menší skalní výklenek.

Přímo naproti mlýnu nad údolím uvidíte skalní ostroh, čnící do výšky asi 80 metrů, kterému se přezdívalo Grieselhorn.

Půjdete-li lesní stezkou od mlýna směrem do České Kamenice, můžete se zastavit u malé skalky v bočním údolí, kde po levé straně uvidíte do skály vytesaný výklenek. Právě zde byla ještě před válkou umístěna malá soška Krista.

 

Autor: Andrea Štyndlová