ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pravčická brána

Pobýváte v Českém Švýcarsku a ještě jste nenavštívili největší přirozený skalní most v Evropě? Pravčickou bránu, semifinalistku v soutěži o nových sedm divů světa, si rozhodně nesmíte nechat ujít. Tato nádherná přírodní památka se stala symbolem celé oblasti Českého Švýcarska. Každoročně ji navštěvují tisíce turistů, aby se pokochali nejen pohledem na bránu samotnou, ale i na překrásné pískovcové útvary a krajinu v okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hřensko 82, Hřensko
GPS: 50.88441110, 14.28122190
Pravčická brána map

Pravčická brána - zajímavosti

Přímo na Pravčickou bránu nemůžete vstoupit

Pravčickou bránu můžete obdivovat z okolních vyhlídek nebo restaurace Sokolí hnízdo – výletního zámečku, hotelu a restaurace přímo pod branou. Příliš velké množství návštěvníků však způsobovalo nadměrnou erozi tohoto pískovcového útvaru, a proto byl přístup na skalní most v roce 1980 uzavřen. Pravčická brána byla zpevněna, ale vstup pro turisty již nebyl obnoven, aby tento skalní tvar nebyl ohrožován a zachoval se i pro budoucí generace.

Monumentální i romantický útvar

Při pohledu na Pravčickou bránu Vás jistě napadne, jak tento útvar vznikl. Původně to byl jednolitý pískovcový blok a bránu z něj vytvořily eroze. Oblouk mostu měří 27 metrů, klenba je 16 metrů vysoká. Pohled o paty mostu vzbuzuje úctu již od doby vzniku brány. Oblíbeným výletním cílem se Pravčická brána stala již v 19. století, kdy ji navštěvovali jak měšťané, tak šlechtici. Brzy byla postavena výletní restaurace a vstup do areálu Pravčické brány byl zpoplatněn.

Pravčická brána inspirovala i známé osobnosti

Jako návštěvníci Pravčické brány se octnete v dobré společnosti. Pravčickou bránu navštívilo mnoho známých osobností, známých umělců i evropských panovníků. Inspiraci pro své pohádky zde několikrát čerpal například Hans Christian Andersen. Brána se octla i v některých známých filmech, z těch novějších jistě znáte Letopisy Narnie: Lev čarodějnice a skříň.

 

Autor: Helena Syslová