ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Kraví hoře v Novohradských horách

Máte chuť vyrazit si někam do přírody, ale nevíte přesně kam? Rozhledna na Kraví hoře je skvělým lákadlem pro  všechny milovníky rozhleden a romantických procházek!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Stropnice
GPS: 48.73092200, 14.71988400
Rozhledna na Kraví hoře v Novohradských horách map

Rozhledna na Kraví hoře v Novohradských horách - zajímavosti

Rozhledna na Kraví hoře v Novohradských horách má železnou konstrukci a slouží jako věž mobilního operátora. Nachází se v nadmořské výšce 952 metrů a zpřístupněna byla v roce 2001.

K vyhlídkové plošině vede celkem 133 schodů a nachází se ve výšce 32 metrů nad zemí, přičemž celková výška rozhledny je 42 metrů. Rozhledna nabízí krásný kruhový výhled na Slepičí a Novohradské hory. Vidět je také Blanský les, Třeboňskou pánev a je-li vám počasí nakloněno, uvidíte i Alpy.

K rozhledně se snadno dostanete např. od Hojné Vody, odkud na Kraví horu vede červená turistická značka lesní pěšinou. Možné je sledovat také zelenou turistickou značku, která vede po asfaltce přes les.

Rozhledna je veřejnosti volně přístupná a otevřená po celý rok neomezeně.

Historie vzniku zdejší rozhledny je vskutku originální. Nachází se na Kraví hoře, které se dříve říkalo také Kamenná, nad Dobrou Vodou v Novohradských horách. Zdejší věž  z roku 1988 původně sloužila jako vojenská hláska a vznikla na místě, kde stávala triangulační věž. Byla vybudována armádou pro účely střežení pohraničí. Po roce 1989 armáda tuto oblast opustila a věž byla volně zpřístupněna. Výhled z rozhledny byl vždy skutečně pohádkový, ovšem v této době se na její vyhlídkovou plošinu bylo možné dostat pouze za pomoci kovových žebříků, což nebylo příliš bezpečné. Turisté však přesto toto riziko podstupovali.


Ke konci 20. století se o věž začala zajímat společnost Eurotel a nechala ji firmou EXCON opravit. Rozhledna byla zesílena pomocí čtyř bočních podpěr a na vyhlídkovou plošinu bylo zřízeno spirálovité schodiště.


Rozhledna byla turistům zpřístupněna v půlce roku 2001. Každým rokem v červenci se zde pravidelně koná závod horských kol na Kraví horu.

 

Autor: Andrea Štyndlová