ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Kleť

Procházíte si krajinu v okolí Českého Krumlova, krásnou oblast Blanského lesa? Pak si jistě nenechte ujít pohled na ni z ptačí perspektivy, který se vám naskytne z rozhledny na nejvyšším vrchu Blanského lesa, hoře Kleť. Jedinečný kruhový rozhled bude skvělou odměnou za trochu námahy při výstupu. Pokud se vám šlapat do kopce nechce, nevadí. Až na vrchol vede sedačková lanovka, která vás sem pohodlně dopraví po celý rok.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlum 1043, Křemže
GPS: 48.86551000, 14.28321390
Rozhledna Kleť map

Rozhledna Kleť - zajímavosti

Hora Kleť měří 1084 m.n.m. a je dominantou severozápadní části českokrumlovského okresu. Do 18. století nebyla hora turistickým cílem jako je tomu dnes, ostatně ani turismus sám nebyl v té době nijak rozšířený. V polovině 18. století tu probíhaly zeměměřičské práce v rámci mapování zemí rakouské monarchie a lidé sem jinak kvůli krásnému výhledu až do Rakouska zavítali jen zřídka. Brzy se to však změnilo.

Kamenná rozhledna, která tu stojí dodnes a je často navštěvována, byla postavena v letech 1822-1825 a je tak nejstarší kamennou rozhlednou u nás. Nechal ji vybudovat kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku, který byl vášnivým turistou. Rozhledna byla ze začátku pojmenována po něm Josefova věž a občas se tento název používá i dnes. Původně byla tato stavba určena jen soukromým účelům rodu Schwarzenberků, ale v druhé polovině 19. století byla přece jen otevřena i veřejnosti. V roce 1872 byl u rozhledny postaven malý domek pro jejího správce, který byl v roce 1925 přestavěn na turistickou Tereziinu chatu. Kromě rozhledny a chaty stojí na vrcholu hory televizní vysílač a kousek pod vrcholem pak hvězdárna, kde se pořádají i exkurze pro veřejnost.

Výhled z rozhledny je opravdu překrásný do všech stran. Uvidíte Třeboňskou i Českobudějovickou pánev, Novohradské hory, Šumavu a při dobrém počasí také Alpy.

Na vrchol Kleť vedou turistické trasy z mnoha míst, třeba z Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Brloha, Holubova, Chvalšin nebo Křemže. Lanovka má dolní stanici v obci Krasetín u Holubova.

 

Autor: Martina Limbergová