ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa

Jak přišla Kleť ke svému názvu? První písemná zmínka o jménu této hory pochází z roku 1263, kdy je uváděna jako mons Nakletti. Z tohoto dokladu se usuzuje na původ jména ze staročeského slova klětЬ ve významu bouda, komůrka, sklep zřejmě podle nějaké skalní skrýše, anebo ze staročeského slova klatЬ ve významu hrot, špice. Tento hrot dosahuje 1083 m. n. m.

Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlum 1043, Křemže
GPS: 48.86525890, 14.28335890
Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa map

Kleť – nejvyšší vrchol Blanského lesa - zajímavosti

Blanský les je součástí Šumavského podhůří a zdolat jeho zmiňovaný vrchol není až tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Můžete sice jet lanovkou nebo po cyklostezce, ale dokázat si, že máte ještě dost tělesných sil, lze jedině pěším pochodem. Pokud někdo zvolí chůzi pod lanovkou, docela se našlape, přesto tuto „procházku“ doporučujeme. Je občas dobré, když si poměříte síly s nějakou přírodní překážkou. O to více máte pak radost, když ji pokoříte.

Po téměř hodinovém pěším výstupu na Kleť se před vámi otevře pohled na kamennou věž, navíc první rozhlednu tohoto druhu u nás – rozhlednu Josefovu z roku 1825. Hned vedle stojí restaurace a nedaleko ní nejvýše položené sluneční hodiny u nás. Bohužel jsou velkou část dne ve stínu, neboť je obklopuje bujný porost.

Vrchol je ale znám též z důvodu výskytu další zajímavosti – hvězdárny. Ta je odnoží českobudějovické hvězdárny a planetária a je významným místem objevů několika vesmírných těles, mj. i planetky Kleť. Tato stavba je dílem druhé poloviny 50. let minulého století a rozkládá se kousek pod vrcholem.

Přijďte se pokochat výhledem na velkou část Šumavského podhůří, Temelín nebo třeba i alpské vrcholky. Rozhledna je otevřená celoročně mimo pondělí.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý