ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Libín u Prachatic

Proč poznávat jižní Čechy stále jen klasickou cestou? Vydejte se na rozhlednu Libín u Prachatic a zdejší kraj budete mít jako na dlani!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vrchol Libín, Prachatice
GPS: 48.97884400, 14.01174600
Rozhledna Libín u Prachatic map

Rozhledna Libín u Prachatic - zajímavosti

Asi 6 km jižně od Prachatic se nachází kopec Libín s nadmořskou výškou 1096 metrů, a právě na něm se nachází zděná rozhledna, vystavěná roku 1983. Její celková výška je 27 metrů a na její vyhlídkovou plošinu vede celkem 138 schodů.

Z rozhledny se naskýtá výhled na panorama Šumavy. Vidět je např. Plechý, Knížecí stolec, Boubín, Churáňov nebo Javorník. Dále je odtud možné spatřit Prachatice, Volyňsko, Písecko, Temelín a pokud vám počasí opravdu přeje, vidět budou i Alpy.

Autem je přístup na rozhlednu celkem snadný. Po silnici z Prachatic na Volary odbočte asi 1 km za osadou Libínské Sedlo vlevo na asfaltku vedoucí lesem. Ta vás dovede až k menšímu parkovišti s názvem "Sedélko". Zde je třeba nechat auto, protože dál platí zákaz vjezdu. Pokud patříte k ubytovaným, dojet můžete až k rozhledně. Pěšky od parkoviště vede ještě cesta dlouhá asi 2 km.

Rozhledna je celoročně otevřená. V případě jejího uzavření je možné půjčit si klíče v blízké chatě.

Počátky rozhledny na Libíně sahají do roku 1883 a jsou spojeny se Šumavským klubem turistů. Ten se skládal především z německých obyvatel. Jejich první výroční schůze byla mimo jiné věnována i tématu stavby rozhledny na Libíně, přičemž byl zároveň schválen i návrh na rozhlednu, náklady a jméno. Jelikož rok 1881, kdy se výroční schůze konala, byl rokem zásnub Rudolfa, habsburského prince, a princezny Štefánie, dostala první rozhledna jméno Rudolfova věž.

Stavba, které se ujal Adalbert Reichart, trvala celkem dva roky. Slavnostní otevření se uskutečnilo 16. září 1883. Pro občerstvení bylo zázemí v podobě chaty postaveno již o dva roky dříve společně s hájenkou.


Od roku 1935 spravoval rozhlednu Klub českých turistů. Tehdy bylo v plánu zastřešit ochoz, což překazil příchod druhé světové války. Rozhledna byla tou dobou používána jako vojenská pozorovatelna. Po druhé světové válce byla rozhledna opuštěná a dosti chátrala.

Celkové rekonstrukce se rozhledna dočkala roku 1964. Bylo tehdy vyměněno schodiště, okna a byly udělány kompletně nové omítky v celém objektu.

Další rekonstrukcí rozhledna prošla až v roce 1994. Roku 2007 byl ochoz opatřen panoramatickými tabulemi a o rok později zde bylo zřízeno lanové centrum.


V současné době je vlastníkem stavby město Prachatice.

 

Autor: Andrea Štyndlová