ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic

Prozkoumejte část jižních Čech také z ptačí perspektivy! Rozhledna na Čermákově vrchu vám nabídne kouzelný pohled na velký kus této oblasti, jedné z turisticky nejoblíbenějších v České republice!

Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Krátošice 7, Krátošice
GPS: 49.32568200, 14.78426200
Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic map

Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic - zajímavosti

Železná rozhledna, zdobící Čermákův vrch nedaleko Krátošic, se nachází asi 15 km od Tábora směrem na jihovýchod. Oficiální otevření se uskutečnilo 5. května roku 2001.

Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 90 schodů. Výhled ze 17 metrů nad zemí nabízí pohled na Novohradské hory, Šumavu, Blanský les, Choustník, Tábor a Středočeskou pahorkatinu. Celková výška rozhledny je 20 metrů.

Přístup je opravdu snadný. Vede k ní modrá turistická stezka přes polní cestu, hned za posledními domy v Krátošicích.

Rozhledna je otevřena denně bez omezení.

Rozhledna slouží současně jako vysílač mobilního operátora. Nachází se v okrese Tábor nedaleko Krátošic na Čermákově vrchu, kterému se prý už odjakživa říká Na Šibenici. Kopec dříve využívali geodeti, kterým zde sloužily postupně dvě triangulační věže.

Na konci 90. let minulého století projevilo vedení obce snahu o stavbu rozhledny. Byl dokonce vypracován projekt na dřevěnou rozhlednu, ovšem finanční náklady převyšovaly možnosti obce. Nakonec proběhla dohoda mezi obcí a firmou Radiomobil, která zde vystavěla ocelovou věž, sloužící jako vysílač a zároveň jako turistická rozhledna.
Pod ochozem věže byla zbudována i krytá místnost, která slouží turistům jako útočiště při nepříznivém počasí. Slavnostně byla rozhledna otevřena 5. května 2001.

 

Autor: Andrea Štyndlová