ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Babylon u Kozárova

Zveme vás na kouzelný výhled z věže rozhledny Babylon! Její návštěvu můžete spojit s romantickou procházkou a zklamáni určitě nebudete!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kozárov
GPS: 49.44365700, 16.46386800
Rozhledna Babylon u Kozárova map

Rozhledna Babylon u Kozárova - zajímavosti

Železná rozhledna Babylon u Kozárova slouží mimo turistické účely také jako vysílač mobilního operátora. Stojí asi 20 km od Blanska směrem na severozápad, na kopci Babylon u Kozárova. Je položena v nadmořské výšce 651 metrů a oficiálně byla zpřístupněna v červnu roku 2001.

Celková výška rozhledny je 42 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů vede celkem 139 schodů. Z věže se vám naskytne kouzelný výhled na Pálavu a část Českomoravské vrchoviny. Uvidíte taky jadernou elektrárnu Dukovany, část Jeseníků a Orlických hor.

Cesta na rozhlednu je nejsnazší z obce Kunčina Ves, na jejímž konci je odbočka vpravo k rozhledně. Tato cesta je také spojnicí do Kozárova. U rozhledny je menší parkoviště.
Jestliže jdete pěšky, vede na rozhlednu z Kozárova či Kunčiny Vsi také zelená turistická značka.

O letních prázdninách se na rozhlednu dostanete denně mezi 11. a 18. hodinou. V září a říjnu je otevřeno jen o víkendech mezi 11. a 18. hodinou. Pokud se vám ani jedna z těchto otvíracích dob nehodí, je možné si telefonicky domluvit objednání. Během nepříznivého počasí je ale rozhledna pro veřejnost zavřena.

Rozhledna s názvem Babylon není v České republice jediná. Tu druhou byste našli u Náměště nad Oslavou.
Ta poblíž Kozárova stojí na kopci Babylon v nadmořské výšce 651 metrů. To, že toto místo je pro stavbu rozhledny jako stvořené, věděli lidé už řadu let zpátky. Od 50. let na tomto místě stávala dřevěná věž. 


S nápadem vystavět zde novou rozhlednu přišla kozárovská radnice, která zde po dohodě se společností Český mobil věž skutečně nechala postavit. Byla však uzavřena podmínka, že kromě vysílače mobilního operátora Oscar (později Vodafone) bude věž sloužit také jako turistická rozhledna, načež musí být opatřena vyhlídkovou plošinou.


Výstavby rozhledny se tehdy ujala firma Ericsson. Stavba započala ke konci roku 2000 a byla zcela financována telekomunikační společností. Pozemek ke stavbě a stavební povolení poskytla obec. První návštěvníci se výhledem z rozhledny Babylon mohli kochat již po jejím dokončení. Oficiální zpřístupnění však proběhlo až v červnu 2001.


Zcela identickou stavbu byste našli na kopci Rosička u Sázavy na Vysočině.

 

Správa rozhledny nyní spadá pod Obecní úřad Kozárov.

 

Autor: Andrea Štyndlová