ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Podvrší u Veselice

Poznejte moderní konstrukci rozhledny na Podvrší a vychutnejte si přímo pohádkový výhled z výšky 32 metrů!

Rozhledna Podvrší u Veselice Rozhledna Podvrší u Veselice Rozhledna Podvrší u Veselice Rozhledna Podvrší u Veselice Rozhledna Podvrší u Veselice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vavřinec
GPS: 49.38908600, 16.70404600
Rozhledna Podvrší u Veselice map

Rozhledna Podvrší u Veselice - zajímavosti

Rozhledna ocelové konstrukce na kopci Podvrší, sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora, se nachází asi 1 km od Veselic směrem na jihozápad a přibližně 10 km od Blanska směrem na severovýchod. Oficiálně byla zpřístupněna 4. srpna 2001.

Rozhledna nabídne návštěvníkům výhled na Drahanskou vrchovinu, oblast Moravského krasu a Pálavu. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 32 metrů nad zemí a vede na ni celkem 168 schodů. Celková výška rozhledny je 49 metrů.

V květnu a červnu se na rozhlednu dostanete v pátek, sobotu a neděli, a to v době od 14 do 19 hodin v pátek a o víkendech pak od 9 do 19 hodin. O letních prázdninách je otevřeno denně od 9 do 19 hodin. V září a říjnu je rozhledna zpřístupněna v pátek od 14 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 18 hodin.

Moravský kras je turisticky oblíbenou oblastí zvlášť proto, že má skutečně co nabídnout. Kromě jeskyní, propastí a kouzelné přírody jsou to také rozhledny. Jednou z nich je právě rozhledna Podvrší u Veselice v okresu Blansko.


Ve 20. letech minulého století byl na tomto kopci zaznačen triangulační bod, blízko nějž byla postavena dřevěná věž vysoká 21 metrů, sloužící také pro zeměměřičské účely. Po druhé světové válce byl ovšem její stav špatný, a tak byla odstraněna.


Začátkem nového tisíciletí na kopci Podvrší vznikla nová věž, sloužící jako vysílač mobilního operátora. Projekt na stavbu vypracoval Jan Tomčala z firmy Teplotechna Ostrava a investorem se stala firma Eurotel. Náklady na bezmála padesát metrů vysokou věž se tehdy vyšplhaly na 9,5 milionů korun, včetně nákladů na vybudování příjezdových cest.


Se stavbou věže se začalo 17. dubna 2001 a dokončena byla už za pouhé tři měsíce. Slavnostní otevření se uskutečnilo 4. srpna 2001 a doprovázel ho bohatý doprovodný program.


Rozhledna je mezi turisty velmi oblíbená a pořádá se na ní řada kulturních akcí. Jednou z nich je velikonoční jarmark nebo běh na rozhlednu či otevírání turistické sezóny.


V současné době rozhlednu provozuje Obecní úřad Vavřinec.

 

Autor: Andrea Štyndlová