ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Nedánově u Boleradic

Poznejte kouzelnou oblast Pálavy trochu netradičním způsobem a navštivte rozhlednu na Nedánově! Výlet můžete spojit s příjemnou procházkou a výhledem samotným budete přinejmenším okouzleni!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Boleradice
GPS: 48.98063200, 16.81929700
Rozhledna na Nedánově u Boleradic map

Rozhledna na Nedánově u Boleradic - zajímavosti

Tuto rozhlednu byste našli na kopci Nedánov, přibližně 1 km od Boleradic a asi 25 km od Břeclavi směrem na sever. Je položena v nadmořské výšce 368 metrů, postavena z kombinace dřeva a oceli a oficiálně byla turistům otevřena 12. července 2009.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 metrů nad zemí, přičemž celková výška rozhledny je 26 metrů. Věž nabízí výhled na Pálavu, Drahanskou vrchovinu a pokud je vám počasí nakloněno, uvidíte i Alpy a Vídeň.

K rozhledně se dostanete velmi snadno, pojedete-li z obce Boleradice směrem na sever. Rozhledna je otevřená denně a přístupná bez omezení.

Tato rozhledna patří k početné řadě rozhleden, otevřených veřejnosti roku 2009. Nachází se na kopci Nedánov poblíž Boleradic v okrese Břeclav.


Historie rozhleden na tomto místě se začala psát už před druhou světovou válkou, kdy tu stávala první, 20 metrů vysoká vojenská věž, která zároveň turistům sloužila jako rozhledna. Tento objekt však hned po druhé světové válce shořel.


Během minulého století měl o obnovu rozhledny v Boleradicích zájem především Svazarm. Roku 2000/2001 začali o stavbu rozhledny usilovat i místní obyvatelé a turisté. Roku 2004 projevila zájem i místní organizace Techsport. Vedení radnice zaujaly tehdy nové rozhledny na Toulovcových Maštalích na Pardubicku, načež byl povolán architekt Antonín Olšina z Vysokého Mýta, aby stavbu nové rozhledny projektoval. Ten navrhl dřevěnou rozhlednu s prvky z oceli. Stavba měla tvar přesýpacích hodin.


V roce 2006 obec Boleradice odkoupila státní pozemky na kopci Nedánov a v rámci turistické akce Boleradické putování dne 21. května 2006 byl položen základní kámen ke stavbě rozhledny.


Základy rozhledny byly vybudovány o rok později firmou Ing. Sedláčka. Kvůli nedostatku finančních prostředků se však stavba přesunula až na rok 2009.


Stavbu prováděla firma Mikulica s.r.o. Celkové náklady se tehdy vyšplhaly přibližně na 3 miliony korun. Slavnostní otevření proběhlo 12. července 2009.


V areálu rozhledny je turistům k dispozici zázemí v podobě laviček, stolků, přístřešku, odpočívadel či úschoven kol.

 

Autor: Andrea Štyndlová