ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Plánujete výlet do přírody? Spojte ho s návštěvou rozhledny Slunečná poblíž Velkých Pavlovic! Výhled, jaký vám rozhledna poskytne, vás určitě nadchne a romantickou procházkou také zklamáni nebudete!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Velké Pavlovice
GPS: 48.90783400, 16.83820700
Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic map

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic - zajímavosti

Rozhledna, pro níž byl coby materiál zvoleno dřevo v kombinaci s ocelí, stojí na vinařské trati Nadzahrady poblíž šlechtitelské stanice, přibližně 1 km od Velkých Pavlovic směrem na východ a asi 20 km od Břeclavi směrem na severozápad.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 225 metrů a oficiálně se turistům otevřena 8. května 2009.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů nad zemí vede celkem 75 schodů. Výhled má turistům skutečně co nabídnout! Vidět je obce Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice. Na východní straně je možné vidět Hodonín, na jihovýchodě zase Velké Bílovice. Směrem na jih se rozkládá Podivín, Břeclav a za ní uvidíte i rakouské území. Pokud vám počasí přeje, spatříte Alpy a Vídeň.
Jihozápadní strana nabízí Rakvice a Zaječí, západní zase Velké Pavlovice a v dáli Mušovská jezera společně s hřebenem Pálavy.
Severozápadní strana vám dovolí spatřit vesničku Starovičky s malou rozhlednou.
Vyhlídková plošina je opatřena informačními tabulemi pro usnadnění orientace.

V letních měsících můžete rozhlednu navštívit každý den v době od 10 do 19 hodin. V měsících září, říjen, listopad, duben, květen a červen se sem dostanete jen o víkendech a svátcích v tutéž otevírací dobu. Může se však stát, že rozhledna bude zavřena kvůli nepříznivému počasí i během otevírací doby. V prosinci, lednu a únoru je rozhledna zavřená.

Rozhledna Slunečná je součástí turistického areálu, umístěného nad Velkými Pavlovicemi, s jehož výstavbou se začalo na jaře roku 2009. Roku 2008 byla v blízkosti rozhledny postavena také kaplička sv. Urbana, patrona všech vinařů.


Poprvé se o stavbě rozhledny začalo uvažovat v roce 2004, ale teprve až roku 2007 se uskutečnilo vykoupení pozemků potřebných ke stavbě. Se samotným budováním areálu a rozhledny se začalo až v březnu roku 2009. Stavbu projektoval Ing. Martin Novák a Ing. Antonín Olšina.


Hlavními stavebními materiály jsou ocel a dřevo. Základy stavby

jsou ze železobetonu, na podezdívku byl použit bílý vápenec.
V areálu byste také našli stavby podobné typickým vinným sklípkům jižní Moravy. Jedna z budov slouží jako sociální zařízení a ve druhé se mohou turisté občerstvit, koupit si suvenýry a shlédnout ukázkový vinný sklípek. Areál lemují tři vzrostlé lípy, v jejichž stínu můžete za horkých letních dní spočinout.


Projekt areálu vypracoval pan Josef Veverka. Dá se říci, že areál nabízí vše, po čem by turisté mohli toužit: praktické zázemí, komfort i atmosféru typickou pro moravské Slovácko.

 

Autor: Andrea Štyndlová