ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Ostrá horka u Soběšic

Spojte svou procházku s návštěvou turistické rozhledny Ostrá horka poblíž Soběšic a nebudete zklamaní! Vyzkoušejte si, jaký je to pocit mít část jižní Moravy jako na dosah ruky a navštivte tuto malebnou rozhlednu i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Soběslavova, Soběšice-Brno-sever
GPS: 49.24795100, 16.62214300
Rozhledna Ostrá horka u Soběšic map

Rozhledna Ostrá horka u Soběšic - zajímavosti

Na kopci Ostrá horka poblíž Soběšic stojí železná turistická rozhledna o celkové výšce 19 metrů. Je položena v nadmořské výšce 405 metrů a oficiálně byla zpřístupněna 1. května roku 2008.

Vyhlídková plošina rozhledny se nachází ve výšce 16 metrů nad zemí a vede k ní celkem 90 schodů. Z rozhledny je možné vidět Pálavu, Brno, Moravský kras, Babí lom, Českomoravskou a Drahanskou vrchovinu.

Rozhledna je veřejnosti volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Na rozhlednu se snadno dostanete přes městskou část Brno-sever ve směru na Soběšice. Ještě před Soběšicemi odbočte vlevo na Ostrou horku. Odtud je pak cesta na rozhlednu dlouhá asi 200 metrů a vede k ní i žlutá turistická značka.

Rozhlednu byste našli na kraji Soběšic, na poměrně nevýrazném kopci s názvem Ostrá horka. Tento kopec si vybrali roku 1759 zeměměřiči a označili ho za nejseverněji položený bod trigonometrické sítě v oblasti vídeňského poledníku. Za základní bod této sítě byla zvolena kopule kaple sv. Kříže, která se však do dnešní doby nedochovala. Byla zbořena roku 1784 a dnes na jejím místě stojí pouze malý památníček, pod jehož kamenem je stabilizační kámen úplně prvního trigonometrického bodu v České republice.


Roku 2004 byla z iniciativy Soběšické gardy podniknuta první opatření ke stavbě rozhledny. Tento nápad se setkal s velmi kladnou odezvou. Plánovaná rozhledna měla být vyrobena ze dřeva a termín dokončení byl předběžně stanoven na podzim roku 2005. Termín výstavby se však neustále posouval. Majitelé okolních pozemků nechtěli totiž nechtěli, aby stavebníci během stavby vstupovali na jejich parcely nebo přes ně přemísťovali stavební materiál.


Stavba byla nakonec započata až v prosinci roku 2005 a zahájena byla zbudováním základové konstrukce, která byla dokončena ještě před vánocemi téhož roku.


Konstrukce rozhledny se zakládá na soustavě pěti mikropilot, které jsou převázány základovou deskou ze železobetonu, a je založena na minimalizaci objemu použitých stavebních hmot a materiálů, takže de facto nebylo nutné používat těžkou stavební techniku.


Během stavebního řízení probíhala úprava staveniště. To bylo vyčištěno, nemocné stromy byly pokáceny, proběhla též instalace naučné tabule apod.


Ocelová konstrukce byla hotová během listopadu roku 2007. Kolaudace proběhla dne 8. února roku 2008 Statutárním městem Brnem a slavnostně byla rozhledna otevřena 1. května 2008.

 

Autor: Andrea Štyndlová