ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Akátová věž na Výhonu u Židlochovic

Jen pár kilometrů za Brnem najdete skutečně netradiční stavbu. Je jí akátová věž, která vás zaujme nejen svým netradičním vzezřením, ale především kouzelným výhledem na část Brna a jeho daleké okolí. Vydejte se tam i vy!

Akátová věž na Výhonu u Židlochovic Akátová věž na Výhonu u Židlochovic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Blučina
GPS: 49.04188400, 16.63914000
Akátová věž na Výhonu u Židlochovic map

Akátová věž na Výhonu u Židlochovic - zajímavosti

Nevšedně vyhlížející rozhledna stojí na kopci Výhon, přibližně 1 km od Židlochovic směrem na východ a asi 15 km od Brna směrem na jih. Je položena v nadmořské výšce 355 metrů a turisté jej mohou oficiálně navštěvovat od 1. srpna roku 2009.

K vyhlídkové plošině ve výšce 14,5 metrů vede celkem 76 schodů, z toho 3 betonové, 61 dřevěných a 12 kovových. Z věže je krásný výhled na Židlochovice, obce směrem na jih od Brna, např. Tuřany, Modřice, Opatovice a další. Dále je vidět Brno, Babí lom, Pálava, Ždánické vrchy, Drahanská vrchovina a pokud je hezké počasí, spatříte i část Rakouska.
Celková výška rozhledny je 15,7 metrů.

K rozhledně Akátová věž není možné dojet autem. Dostat se k ní dá pouze pěšky, a to např. po účelové cestě směrem od Blučiny u exitu 11 - sjezdu z dálnice D1.

Rozhledna je otevřená denně a volně přístupná bez omezení.

Kopec Výhon poblíž Židlochovic byl vždy turisty využíván pro pěkný výhled do okolí a díky rozhledně, zbudované v srpnu roku 2009, se možnosti výhledu ještě zkvalitnily. Výhon dříve poskytoval pouze pastviny a zahrádky, které místní obyvatelé moc nevyužívali. Projekt rozhledny byl započat už roku 2004, kdy tyto pozemky byly převedeny do vlastnictví Židlochovic, čímž se získal vynikající prostor pro stavbu rozhledny. Roku 2007 navíc vznikl projekt s názvem Výhon-turistický okruh s rozhlednou. V rámci něj vznikla nejen rozhledna, ale také informační systém, turistické cesty, byla opravena místní zvonice atd. Od roku 2008 získala obec potřebné dotace z EU, a tak stavba mohla začít.

Na návrh rozhledny byla vypsána soutěž. Zůčastnilo se jí celkem šest autorů, kteří vytvořili celkem 15 návrhů. Vybrán byl návrh Pavla Jury, brněnského architekta, který navrhl stavbu vskutku nevšední. Základem je točité schodiště, které je obloženo třiceti akátovými trámy. Právě akát se ve zdejších krajích hojně vyskytuje. Kruhový půdorys stavby má průměr 3,7 metrů.

Akátová věž byla slavnostně otevřena 1. srpna 2009 a okamžitě se těšila velké oblibě mezi turisty. Následující rok byla rozhledna oceněna  v soutěži Top Invest titulem Nejlepší investice roku 2009.


Autor: Andrea Štyndlová