ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Alexandrovka u Adamova

Zveme vás na poznávání okolí Blanska z ptačí perspektivy! Výlet na rozhlednu Alexandrovka můžete pak spojit s romantickou procházkou zdejšími lesy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Adamov
GPS: 49.29786100, 16.67271900
Alexandrovka u Adamova map

Alexandrovka u Adamova - zajímavosti

Kamenná rozhledna Alexandrovka stojí asi 1 km od Adamova směrem na východ a přibližně 10 km od Blanska směrem na jih. Poprvé byla zpřístupněna 4. září roku 1887 a po rekonstrukci a navýšení pak znova 16. května roku 2009.

Celková výška rozhledny je 16,5 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vede dohromady 75 schodů, po jejichž zdolání se vám naskytne výhled do údolí Svitavy, na Adamov ve směru na Brno, Pálavu a protější zalesněné stráně. Pokud vám počasí přeje a je dobrá viditelnost, uvidíte i Alpy. V roce 2009 byla vykácena část stromového porostu v okolí rozhledny, takže se výhled podstatně zlepšil.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená bez omezení.

Rozhlednu Alexandrovku byste našli na kraji Babické plošiny, na vysoké zalesněné stráni nad městem Adamovem poblíž Blanska v okrese Brno-venkov. Její historie je poměrně dlouhá, takže prošla řadou úprav.


Na místě nynější rozhledny stál dříve vyhlídkový pavilón vyrobený ze dřeva z iniciativy rakouského turistického klubu. Projekt tehdy vypracoval Oscar Mratschek a slavnostní otevření proběhlo 4. září 1887. Název dostala po Alexandru Suchánkovi, císařském radovi, který byl asi největším propagátorem stavby.


Stavba byla tehdy vysoká 15 metrů a byla opatřena vysokou špičatou střechou a vyhlídkovým ochozem. Období po druhé světové válce nebylo pro rozhlednu příliš slavné. Hodně totiž chátrala a k opravě došlo až v 60. letech. Věž však nebyla tehdy prvotně využívaná coby rozhledna, ale jako vysílací zařízení. Proto těmto účelům v této době ani nesloužila a kdo se chtěl dostat na železný ochoz, musel využít ocelový žebřík. V takovémto stavu se věž nacházela až do roku 2007, kdy byla zcela uzavřena.


Vedení Adamova se rozhodlo rozhlednu opravit právě až v roce 2007. Záměrem bylo zbudovat nové schodiště, novou nástavbu, takže by se celková výška rozhledny navýšila na 16,5 metrů. S rekonstrukcí se započalo v červnu roku 2008. Prováděla jí společnost EKOSTAV Líšeň, ovšem po nedodržení termínu dokončení a navíc i navýšení rozpočtu město Adamov s touto společností vypovědělo smlouvu.


Nové rekonstrukce se ujala společnost Vlastimila Otáhla z Kobylí. Rozhledna byla slavnostně otevřena 16. května 2009.

 

Autor: Andrea Štyndlová