ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Babí Lom u Lelekovic

Vyzkoušejte i vy rozhlednu na Babím lomu a vychutnejte si pohled na zdejší krajinu z vyhlídky této stavby!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lelekovice
GPS: 49.30511600, 16.57615900
Rozhledna Babí Lom u Lelekovic map

Rozhledna Babí Lom u Lelekovic - zajímavosti

Betonová rozhledna se nachází na jižní části Babího lomu asi 1 km od Lelekovic směrem na sever. Od centra Brna je to asi 12 km také severním směrem. Oficiálně byla rozhledna zpřístupněna 15. května 1961.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 521 metrů. Její celková výška je 15 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12 metrů nad zemí. Po zdolání 46 schodů se vám naskytne výhled na Drahanskou vrchovinu, Brno, Ždánický les, Chřiby, Českomoravskou vrchovinu a Žďárské vrchy.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Nejjednodušší cesta na rozhlednu vede přímo z Lelekovic. Ty se nacházejí asi 10-12 km na sever od Brna, při silnici ve směru z Brna do Kuřimi. Z Lelekovic se pak na rozhlednu dostanete snadno po červené turistické značce. Tato cesta je dlouhá asi 1 km.

Současná rozhledna na Babím lomu není jedinou, která zde kdy stávala. V minulosti zde byly dokonce dvě najednou. Roku 1882 zde byl Rakouským turistickým spolkem vybudován vyhlídkový altánek, nazývaný též Ripkova vyhlídka. Z iniciativy stejného spolku vznikla na severní straně Babího lomu trámová rozhledna. Obě stavby svou funkci plnily až do 2. světové války, kdy zanikly.


Jen kousek odtud stávala také tzv. Wieserova chata, která měla sloužit turistům coby úkryt před nepříznivým počasím a poskytnout jim občerstvení.


O obnovu a postavení rozhledny na jižním konci Babího lomu projevil ke konci 50. let Svaz tělesné výchovy. Stavbu tehdy projektoval Ing. Mojmír Korvas z Brna. V letech 1959-1961 zde tedy vyrostla betonová věž, opatřená vyhlídkovým ochozem. Svému účelu oficiálně začala sloužit od 15. května 1961. Zvláštností je, že stavbu postavili sami občané z Lelekovic. Stavba spotřebovala 70 m3 písku, 30 m3 kamene se spousty železných konstrukčních součástek. V době, kdy se rozhledna stavěla, musel každý, kdo šel na kopec na výlet, vzít s sebou do batohu i cihlu.

Jedna z posledních oprav rozhledny proběhla na podzim roku 2006, kdy byla opravena betonová část rozhledny.

 

Autor: Andrea Štyndlová