ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Podluží u Nového Podvorova

Kdo by nechtěl mít Bílé Karpaty, Pálavu a další kouty jižní Moravy jako na dlani? Vyzkoušejte si tento pocit i vy a navštivte rozhlednu na Podluží!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Nový Poddvorov
GPS: 48.86257100, 16.96807100
Rozhledna na Podluží u Nového Podvorova map

Rozhledna na Podluží u Nového Podvorova - zajímavosti

Železná rozhledna Na Podluží stojí na vyvýšenině mezi Prušánky a Poddvorovem, přibližně 7 km od Hodonína směrem na západ. Oficiálně byla zpřístupněna 16. dubna 2010 a nachází se v nadmořské výšce 260 metrů.

K vyhlídkové plošině vede celkem 160 schodů. Celková výška rozhledny je 30 metrů a nabízí krásný výhled na rakouské pohraničí, Bílé Karpaty, Malé Karpaty, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.

Rozhlednu najdete asi půl kilometru za Novým Poddvorovem ve směru na jih, konkrétně u místní silnice směrem k Prušánkám. Vede sem odbočka ze silnice č. 55, spojující Hodonín a Břeclav. K rozhledně vás dovede i cyklotrasa č. 5115, ale dojet se sem dá i autem.

Rozhledna se nachází v okrese Hodonín a její vznik souvisí s projektem Turistické rozhledny Podluží-Cerová, v rámci nějž vznikla. Roku 2007 provedl svaz obcí Podluží, který sdružuje celkem 14 obcí, průzkum na svých webových stránkách, zaměřující se na veřejné mínění ohledně tématu výstavby rozhledny. Z výsledků vyplýval jasně převažující kladný názor, což byl také hlavní impuls pro stavbu rozhledny.


Na jaře 2008 byl vypracován projekt na stavbu a zároveň Region Podluží zažádal evropské fondy o spolufinancování. To bylo přiznáno v srpnu roku 2009, načež byl zvolen dodavatel stavby, společnost Kovostavby Trade s.r.o. Hodonín.


Coby stavební plocha a nové působiště rozhledny bylo zvoleno místo mezi Prušánkami a Novým Poddvorovem. Tomuto místu se také říká "u křížku" nebo "pod kaštanem".


Dokončení rozhledny se uskutečnilo během listopadu 2009. Vznikla tedy asi 30 metrů vysoká stavba, připomínající svým pozinkovaným materiálem těžní věž. Tento fakt nevznikl náhodou, ale byl to záměr připomenout význam těžby této suroviny v tomto regionu, a to ještě v minulosti nedávné.


Projekt byl vypracován Ing. Miroslavem Kopeckým a Stanislavem Fatěnou. Celkové náklady na stavbu rozhledny téměř dosáhly hranice šesti milionů korun. Stavba byla z asi 90% financována z prostředků EU.


Autor: Andrea Štyndlová