ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Chocholíku u Drnovic

Nechte se zlákat krajinou jižní Moravy a poznejte ji pěkně z vrchu! Vynikající příležitost vám k tomu nabízí rozhledna na Chocholíku u Drnovic!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Drnovice
GPS: 49.49232600, 16.53336500
Rozhledna na Chocholíku u Drnovic map

Rozhledna na Chocholíku u Drnovic - zajímavosti

Železná rozhledna na kopci Chocholík, stojící asi 1,5 km do Drnovic směrem na severozápad a přibližně 5 km od Vyškova směrem na západ, byla turistům oficiálně zpřístupněna 1. května 2011. Je položena v nadmořské výšce 366 metrů a její celková výška je 26 metrů.

K vyhlídkové plošině vás dovede dohromady 144 schodů. Z vrcholu věže se dá vidět Drahanskou vrchovinu, Pálavu, Chřiby, Ždánický les, Beskydy, Hostýnské vrchy a za dobré viditelnosti údajně i Alpy.

Od Drnovic se k rozhledně dostanete snadno cestou od hřbitova nad kostelem. Cesta k rozhledně je odtud dlouhá asi 1,6 km a dá se vyjít pouze pěšky nebo na kole apod., autům je totiž vjezd zakázán.

Rozhledna je veřejnosti volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Nová železná rozhledna s příhradovou konstrukcí stojí na kopci Chocholík už od roku 2010. Zdejší kopec však poskytuje krásný výhled do okolí, a tak tato rozhledna není první vyhlídkovou stavbou, která zde stávala. Předcházela jí dřevěná triangulační věž, která však roku 1990 zanikla.


Za vznikem nové rozhledny stál především MUDr. Jaroslav Dvořák, člen místní komise pro životní prostředí. Zastupitelstvo obce odsouhlasilo zbudování rozhledny v roce 2008 a následující rok už byl připraven územní plán. Projektant původně navrhl kamennou věž, členěnou na několik podlaží. Další varianta představovala 16 metrů vysokou věž, postavenou ze dřeva v kombinaci s železem. V konečné podobě vznikla rozhledna o výšce 26 metrů s příhradovou ocelovou konstrukcí o trojúhelníkovém půdorysu a se středovým sloupem.


Stavbu rozhledny prováděla společnost STAEG, s.r.o. Započato s ní bylo roku 2010 a ještě téhož roku byla také dokončena. Jaro 2011 bylo ještě věnováno terénním úpravám v okolí rozhledny a 1. května 2011 byla oficiálně zpřístupněna.

 

Autor: Andrea Štyndlová