ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu

Proč nevyzkoušet něco netradičního a nezavítat na nějakou z rozhleden v Karlovarském kraji? Vynikajícím tipem je právě Biskarckova rozhledna na Zelené hoře poblíž Chebu, o jejíchž kvalitách se můžete přesvědčit i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Cheb
GPS: 50.07071500, 12.30645200
Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu map

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu - zajímavosti

Kamenná rozhledna, pojmenovaná po německém kancléři Otto von Bismarckovi, stojí na Zelené hoře, přibližně 6 km od Chebu směrem na západ. Byla vystavěná během léta roku 1909 a její slavnostní otevření proběhlo 3. října 1909.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 637 metrů a její celková výška je 18 metrů. K vyhlídkové plošině, umístěné ve výšce 15,5 metrů nad zemí, vede celkem 72 schodů. Z věže je možné vidět Chebsko, Slavkovský les, Smrčiny, Skalku a část Šumavy.

K rozhledně se dostanete poměrně snadno např. z Chebu. Odtud se vydejte směrem na Pomezí n. O. Na konci Chebu odbočte vlevo směrem k penzionu Mašek. Cesta dál pak vede pod viaduktem. Řídit se můžete pomocí turistických značek nebo ukazatelů cyklostezek.
Vypravíte-li se na rozhlednu autem, je možné dojet přímo až k ní. Pouze je-li závora u lesa zavřená, můžete auto zaparkovat u ní a zbytek cesty k rozhledně dojít pěšky.

Mohutná kamenná rozhledna se zde nachází už od roku 1909. Bismarckova rozhledna ovšem nebyla první vyhlídkovou stavbou na Zelené hoře. Ta první byla jednoduché trámové konstrukce a stála zde mezi lety 1881 až 1907. O její výstavbu se zasloužil především chebský okrašlovací spolek. Rozhledna byla vysoká celkem 14 metrů a po šestadvaceti letech musela být snesena kvůli špatnému technickému stavu.


Dokonce ještě v témže roce vznikl v Chebu Výbor pro stavbu rozhledny a byla vyhlášena veřejná sbírka. Požadovaný obnos byl vybrán za poměrně krátkou dobu, a tak se mohlo začít se stavbou rozhledny. Projekt tehdy vypracoval architekt Rolf Beier a slavnostní otevření stavby se uskutečnilo 3. října 1909. Původní název rozhledny zněl Nová rozhledna na Zelené hoře, ale záhy byla přejmenována na Bismarckovu. Před první světovou válkou vedle rozhledny stávala turistická chata a pohostinství. Obojí bylo později zbouráno.


Protože se po roce 1945 rozhledna nacházela v příhraničním pásmu, byl na ni vstup zakázán. Veřejnost o ni ztratilo povědomí a někteří si dokonce mysleli, že byla zbouraná.


Roku 1973 byl vedle rozhledny postaven vysílač a po roce 1989 byla rozhledna opět otevřena veřejnosti. Výhledu však clonily okolní stromy, a tak příliš neplnila svou funkci. V roce 2003 musela být pro svůj špatný technický stav opět uzavřena.


Rekonstrukce se rozhledna dočkala v roce 2005. Roku 2009, u příležitosti stého výročí rozhledny, bylo její okolí opatřeno lavičkami a stolky. Každoročně v červnu se zde koná Den Bismarckovy rozhledny, který doprovází kulturní a sportovní program.

 

Autor: Andrea Štyndlová