ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hamelika v Mariánských lázních

Okouzlil vás kraj kolem mariánských lázní? Vydejte se ho poznat trochu netradičním způsobem, z vyhlídky rozhledny Hamelika!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Goethovo nám., Mariánské Lázně
GPS: 49.97245000, 12.70963300
Hamelika v Mariánských lázních map

Hamelika v Mariánských lázních - zajímavosti

Kamenná rozhledna, stojící na vrchu Hamelika na jih od centra Mariánských lázní je položena v nadmořské výšce 722 metrů. Oficiálně byla zpřístupněna v roce 1876 a její celková výška je 23 metrů.

Na její vyhlídku, ve výšce 20 metrů nad zemí, vede celkem 100 schodů. Vrchol věže vám nabídne kouzelný výhled na část Mariánských lázní, bohužel bez kolonády, Slavkovský les, Český les, Zelenou horu s vysílačem atd.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Rozhledna je dobře dostupná a dostanete se k ní velmi snadno. Z centra Mariánských lázní vede červená turistická značka k hotelu Krakonoš a do vesnice Zádub. Auto lze zaparkovat u hotelu Panorama; rozhledna se nachází hned 100 metrů nad ním. Od roku 2007 můžete využít také stezku s názvem Lázeňské lesy.

Rozhledna Hamelika nese stejný název jako kopec, na kterém stojí. Dříve se tento vrch jmenoval Vyhlídka Františka Josefa I. Nebo Císařský Výšina. Název Homolika vznikla zkomolením názvu Homolka.


Podoba rozhledny nebyla stanovena hned na začátku a vedly se kolem ní diskuze. Projekt architekte Friedricha Zicklera plánoval válcovou kamennou stavbu o celkové výšce 20 metrů bez zastřešení. S tímto návrhem nebyli spokojeni místní radní, kteří si mysleli, že pro turisty by byla praktičtější zastřešená rozhledna.


Stavba rozhledny probíhala v létě 1876. Veřejnosti se poprvé otevřela na podzim téhož roku. Má typický romantický vzhled, který ještě dotvářejí torza zdí.


Velká rekonstrukce rozhlednu čekala v letech 2005-2006. V té době byla opatřena novým ochozem se stříškou. Vyhlídkový ochoz byl navíc opatřen informačními tabulemi. Zdivo věže vylo opraveno a vyspárováno a rekonstrukcí prošel také interiér věže.


V blízkosti rozhledny Hamelika se nacházejí ještě dvě vyhlídky. Na tu první narazíte na cestě mezi Hamelikou a hotelem Krakonoš. Je jí dřevěná vyhlídka s podobou mysliveckého posedu. Ta druhá se jmenuje Nová Vyhlídka a narazíte na ni na červené lázeňské vycházkové trase na cestě k Prelátově prameni.

 

Autor: Andrea Štyndlová