ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Babylon u Kramolína

Nacházíte se zrovna v okolí Třebíče a přemýšlíte, kam si vyrazit na výlet? Zkuste rozhlednu Babylon! Jedná se o kamennou stavbu na Zeleném kopci poblíž Kramolína, přibližně 30 km na jihovýchod od Třebíče.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kramolín
GPS: 49.12714400, 16.14875900
Rozhledna Babylon u Kramolína map

Rozhledna Babylon u Kramolína - zajímavosti

Celkově je rozhledna vysoká 25 metrů a je položena v nadmořské výšce 491 metr. Na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 18 metrů, vede celkem 105 schodů. Po vystoupání až sem vás uchvátí krásný výhled na Pavlovské vrhy, Českomoravskou vrchovinu, je vidět také elektrárna Dukovany, a je-li dobrá viditelnost, tak prý i Alpy. Západním směrem se nachází stromový porost, který brání ve výhledu.

K rozhledně se snadno dostanete ze silnice spojující Kramolín a Mohleno. Vede od ní totiž asi půl kilometru dlouhá značená cesta přímo až k rozhledně.

Pokud se na rozhlednu rozhodnete jít pěšky, můžete se vydat po modře značené turistické cestě.

V období od května až do konce září se na rozhlednu dostanete o víkendech a svátcích, a to v době od 13 do 17 hodin.

Zdejší rozhledna vznikla z iniciativy tehdejšího majitele panství, hraběte Jindřicha Viléma Haugwitze, který ji nechal vybudovat k zeměměřičským účelům. Stalo se tak roku 1831, když se provádělo vyměřování stabilního katastru Moravy. Hrabě bral výstavbu rozhledny jako pomoc geodetům. Tato 40 metrů vysoká ozdoba parku byla zdaleka vidět. Její vrcholek byl údajně za prusko-rakouské války poškozen a musel být snesen, čímž se výška rozhledny snížila na současných 25 metrů.

Během 19. století změnila svůj účel na turistickou rozhlednu, takže se dá říci, že zeměměřičům sloužila jen krátce.
Empírová věž má čtyřhranný půdorys a ve vyšších patrech je půdorys osmistěnný. U paty rozhledny je zdivo silné 2-3 metry. K vyhlídkové plošině vás dovede 105 dubových schodů točitého schodiště. Strop vyhlídkového ochozu zdobí výzdoba v podobě zvěrokruhu.


Dne 2. října byla věž zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče. Opravy rozhlednu čekaly v letech 1999, 2000 a pak roku 2004. Přestože podle odborníků rozhledna není ohrožena, objevuje se u ní praskající zdivo a padá omítka. V současné době je vlastníkem rozhledny obec Kramolín.

 

Autor: Andrea Štyndlová