ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Mařenka u Štěměch

Navštivte nevšedně vyhlížející rozhlednu Mařenka u Štěměch, potěšte se krásným výhledem a užijte si příjemnou procházku! Tato rozhledna se nachází na zalesněném vrcholu Mařenka asi 3 km od obce Štěměchy a přibližně 18 km na jihozápad od Třebíče. Je položena v nadmořské výšce 711 metrů a oficiálně byla veřejnosti otevřena 27. října 2012.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Štěměchy
GPS: 49.22773900, 16.11758600
Rozhledna Mařenka u Štěměch map

Rozhledna Mařenka u Štěměch - zajímavosti

Její celková výška činí 31,3 metry a je postavena z kamene, dřeva, železobetonu a oceli.

Vrch Mařenka najdete mezi obcemi Štěměchy a Želetava v okrese Třebíč. Jedná se o nejvyšší kopec v tomto zalesněném pásu. Vrch dostal jméno po dívce Marianě, kterou na něm roku 1689 zabili loupežníci. Na její památku je přímo na kopci umístěn smírčí kámen s křížem.


Tento vrch také v minulosti sloužil zeměměřičským účelům. Roku 1941 zde byla vystavěna trigonometrická věž, která sloužila také turistům coby rozhledna. V roce 1957 ji ale zničila vichřice. S myšlenkou postavit zde novou rozhlednu se polemizovalo už od roku 2003. Rozhledna vznikla především zásluhou Dobrovolného svazku obcí Podhůří Mařenky, který sdružoval sedm obcí.


Rozhledna měla být vysoká 25 metrů a měla mít podobu tubusu z oceli s kovovým schodištěm. V konečném řešení však byl zvolen projekt mnohem originálnější, a sice věž s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku, přičemž na stavbu mělo být užito více materiálů.


Základ rozhledny má výšku 9 metrů. Navazuje na něj kovová konstrukce a vřetenové schodiště. Věž má v sobě začleněny i prvky ze dřeva, aby dobře ladila s okolní krajinou. Projekt rozhledny vypracoval Ing. arch. Martin Franěk.
Slavnostní otevření rozhledny se konalo 27. října 2012.

 

Autor: Andrea Štyndlová