ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Rosička u Sázavy

Žďár nad Sázavou a jeho okolí nabízí mnoho kulturních a uměleckých zajímavostí. Jedním z tipů na výlet je i rozhledna Rosička u Sázavy. Jedná se o železnou věž, sloužící jako turistická rozhledna i konstrukce mobilních operátorů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Sázava
GPS: 49.53815200, 15.84690100
Rozhledna Rosička u Sázavy map

Rozhledna Rosička u Sázavy - zajímavosti

Je položena v nadmořské výšce 644 metrů na kopci Rosička u obce se stejným názvem, přibližně 10 km na jihozápad od Žďáru nad Sázavou.

Rozhledna o celkové výšce 42 metrů byla poprvé zpřístupněna roku 2001. K vyhlídkové plošině ve výšce 24 metrů vede celkem 140 schodů. Nahoře váš čeká krásný kruhový výhled na Českomoravskou vrchovinu, Žďárské vrchy, Železné hory, Posázaví a další.

K rozhledně se dostanete snadno ze silnice spojující Rosičku a Nížkov. Vede od ní asi 0,5 km dlouhá cesta až k rozhledně. Na začátku této cesty se nachází parkoviště.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Konstrukce rozhledny je typizovaným telekomunikačním stožárem. Na tomto místě však již dříve jedna stavba stála stála. Byl jím maják letecké navigace, který zde byl v době mezi válkami a za druhé světové války musel být zbourán kvůli špatnému technickému stavu. Stávala tady také triangulační, která turistům sloužila jako rozhledna.
Současná rozhledna vznikla z iniciativy představitelů obcí Nížkov, Rosička a Sázava. Ti o stavbě uvažovali už od počátku 90. let, ale teprve až ve spolupráci se společností Český mobil, která celou stavbu financovala, byla rozhledna postavena. Věž byla poprvé turistům otevřena 12. srpna 2001.


Věž sestává celkem z pěti dílů. Jednak jsou to dva díly o průměru 2 metry a délce 12 metrů a pak točité schodiště. Další tři díly mají délku 6 metrů a průměr už o něco menší. Věž byla údajně měla odolat větru o síle 200 km/h. Provozovatelem rozhledny je obec Sázava. V turistické sezóně je zde otevřen stánek s upomínkovými předměty a občerstvením.

 

Autor: Andrea Štyndlová