ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové

Máte rádi historii a zároveň byste si rádi udělali příjemný výlet někam do přírody? Pak navštivte Chlum u Hradce Králové! Dozvíte se něco o historii bitvy, která zde kdysi proběhla a navíc se budete moci pokochat kouzelným výhledem na zdejší krajinu pěkně z výšky!

Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlum, Všestary
GPS: 50.27856500, 15.74005900
Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové map

Rozhledna u Chlumu u Hradce Králové - zajímavosti

Zdejší železná rozhledna slouží jednak pro turisty, ale také jako vysílač mobilního operátora. Nachází se nad osadou Chlum, přímo na návrší u obce Všestary, přibližně 8 km od Hradce Králové směrem na severozápad.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 334 metry. Její celková výška je 55,6 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vás dovede celkem 182 schodů, po jejichž zdolání se vám otevře krásný výhled na Orlické hory, Krkonoše, město Hradec Králové, Kunětickou horu a také Železné hory.

Rozhledna je vidět už z dálky, takže přístup k ní je celkem snadný. Navíc se nachází poblíž silnice spojující Hradec Králové a Jičín, konkrétně pak u osady Chlum.

Rozhledna je otevřena od dubna do konce října každý den kromě pondělí v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Od listopadu do konce března je zavřeno, ale je možné se telefonicky domluvit na konkrétním termínu. Otevírací doba muzea bitvy je stejná jako u rozhledny.

U osady Chlum se roku 1866 odehrála bitva prusko-rakouské války. Připomíná ji množství památníků i mohyl v okolí a v neposlední řadě též zdejší muzeum bitvy.

Zdejší rozhledna zde stojí od roku 1998 a je v pořadí již druhou vyhlídkovou věží, která zde stojí. Pro turisty byla oficiálně otevřena 3. července 1999.


Předchůdkyně této rozhledny byla taktéž železná a stála zde od roku 1899. Byla vysoká 25 metrů a vznikla z finanční podpory Ústředního spolku pro udržování památek z války 1866. Téhož roku byla u rozhledny postavena i restaurace, která zde funguje dodnes.


První rozhledna zde stála celkem jedno století. Dne 20. dubna 1999 však musela být kvůli špatnému technickému stavu rozebrána. Rozhlednu v současné době provozuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Autor: Andrea Štyndlová