ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách

Zveme vás na výšlap na Anenskou rozhlednu v Orlických horách! Fyzická námaha výstupu na věž bude odměněna pohledem, při němž budete mít Orlické hory jako na dlani!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bartošovice v Orlických horách
GPS: 50.22107200, 16.51239400
Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách map

Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách - zajímavosti

Pro konstrukci rozhledny bylo vybráno dřevo v kombinaci s ocelí. Nachází se na Anenském vrchu v Orlických horách v nadmořské výšce 991 metrů a její oficiální zpřístupnění se konalo 28. října 2010.

Rozhledna je celkově vysoká 17 metrů. Na vyhlídkovou plošinu, položenou ve výšce 12 metrů, vede celkem 65 schodů. Po jejich zdolání se před vámi rozprostře krásný kruhový rozhled na celé Orlické hory, Kralický Sněžník, ale i Rychnovsko a Žamberecko.

Z Mezivrší se na rozhlednu dostanete po červené turistické značce. Modrá vás sem dovede z Říček a zelená zase z Horní Rokytnice. Pokud si chcete udělat delší vycházku, můžete pokračovat Jiráskovou hřebenovou cestou, kterou Anenský vrch křižuje.

Rozhledna je otevřena celoročně bez omezení.

Rozhledna na Anenském vrchu se nachází poblíž Říček. Roku 1766 zde hajný Johan Kastner postavil kapli sv. Anny, která zde stávala až do roku 1937. Kolem roku 1910 vedle kaple vyrostla jednodušší věž ze dřeva, opatřená i úzkou vyhlídkovou plošinou, která měla kapacitu  max. pro čtyři návštěvníky. Pod ní byl umístěn ocelový úkryt pro turisty či lyžaře, které zastihlo špatné počasí a chtěli se sem ukrýt. Rozhledna zanikla někdy během 1. světové války.
Projekt na novou rozhlednu vypracoval architekt Olšina a realizaci provedla Teplotechna Ostrava, a.s. Výstavba probíhala od července do října v roce 2010. Společně s rozhlednou byla vybudována i odpočinková zařízení, informační tabule apod. Slavnostní otevření rozhledny bylo stanoveno na den 28. října roku 2010.


Autor: Andrea Štyndlová