ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou

Vydejte se na rozhlednu na Hnědém vrchu a dopřejte si krásný panoramatický výhled na celé Krkonoše!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pec pod Sněžkou
GPS: 50.68830300, 15.70716600
Rozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou map

Rozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou - zajímavosti

Svislá konstrukce rozhledny je vyrobena ze dřeva, přičemž některé prvky, např. schodiště a zábradlí, jsou ocelové. Rozhledna se nachází na Hnědém vrchu poblíž Pece pod Sněžkou, přibližně 25 km od Trutnova směrem na severozápad.

Věž je položena v nadmořské výšce 1207 metrů a oficiální zpřístupnění se konalo 1. července 2009. Celkově rozhledna dosahuje výšky 31 metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 27 metrů nad zemí. Po zdolání 128 schodů se před vámi otevře krásný panoramatický výhled na celé Krkonoše se třemi nejvyššími horami v republice- na Sněžku, Luční horu a Studniční horu. Dále je vidět Růžová hora, Pěnkavčí vrch, Javor, dále Pec pod Sněžkou a osady v okolí. Velmi pěkný pohled je odtud do údolí Obřího dolu. Pokud vám to počasí dopřeje, uvidíte i Orlické hory a Jeseníky s horou Praděd.

Na rozhlednu se pohodlně dostanete lanovkou, která vás doveze přímo až na horní stanici k rozhledně.

Otevírací doba rozhledny je uzpůsobena době, kdy je otevřena lanovka. Od června do října se sem dostanete od 9 do 16 hodin.

Rozhledna na Hnědém vrchu stojí od léta 2009 a lanová dráha zde byla zbudována roku 2003. Rozhledna zde byla vybudována především z důvodu vytvoření nového turistického cíle.
Počátkem roku 2007 byl vypracován projekt, ještě téhož roku na podzim bylo vyřízeno územní rozhodnutí a v roce 2008 dostala radnice v Peci pod sněžkou dotace z EU, potřebné pro stavbu rozhledny. Stavby se ujala společnost Skanska.


Základy rozhledny byly vybudovány na podzim roku 2008. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 1. července 2009, ovšem její stavba nebyla příliš jednoduchá. Musela být např. upravena příjezdová cesta na rozhlednu, jednotlivé díly byly předem připraveny a smontovány až na Hnědém vrchu a k tomu všemu stavbě ani příliš nepřálo počasí. Velmi často sněžilo, a to i během června.
Konstrukce rozhledny je uzpůsobena drsným povětrnostním vlivům, jaké na Hnědém vrchu panují a zároveň je navrhnuta tak, aby přirozeně splynula s okolním prostředím. Projekt vypracoval Martin Rosa.


Rozhledna má hned tři vyhlídkové plošiny. Půdorys má tvar trojúhelníku a svislé prvky jsou vyrobeny ze dřeva. Střední sloup, sloužící jako vřeteno schodiště, je z oceli. Sedlovou střechu a poslední stupeň schodiště podpírají ocelové nosníky. Výška rozhledny je 31 metrů, čímž se v současné době stala nejvyšší krkonošskou rozhlednou.

 

Autor: Andrea Štyndlová