ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Zlaté vyhlídce u Janských lázní

Zlatá vyhlídka vás určitě zaujme nejen svým názvem. Ze zdejší rozhledny je totiž kouzelný výhled na okolní krajinu. Podnikněte výlet a navštivte ji i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 50.62553500, 15.75941100
Rozhledna na Zlaté vyhlídce u Janských lázní map

Rozhledna na Zlaté vyhlídce u Janských lázní - zajímavosti

Železná rozhledna se na návrší Zlatá vyhlídka nachází už od konce roku 2008, kdy byla poprvé otevřena veřejnosti. Našli byste ji asi 3 km od Janských lázní směrem na jihozápad a přibližně 15 km od Trutnova směrem na severozápad. Je položena v nadmořské výšce 806 metrů a její celková výška je 21,2 metry.

Na vyhlídkovou plošinu vás dovede celkem 70 schodů. Z výšky 18 metrů nad zemí je pěkně vidět Broumovsko, Podkrkonoší, Orlické hory a část Krkonoš.

K rozhledně se dostanete autem po silnici spojující Janské Lázně a Černý důl. Od rozcestníku Hoffmannova bouda vede k rozhledně asfaltka. Od rozcestníku vede také žlutá turistická značka asi jeden kilometr až k rozhledně.
Z Janských Lázní můžete vyjít po zelené turistické značce směrem na Janskou horu. Dále dojděte až pod vrchol, kde odbočte ve směru žluté turistické značky, dále kolem Hladíkovy výšiny až k rozhledně. Tato cesta je dlouhá asi 3 km.

Rozhledna je otevřena po celý rok bez omezení.

Historie staveb na Zlaté vyhlídce se začala psát už roku 1880, kdy si tady Wenzel Donth postavil menší domek s verandou, sloužící k občerstvení turistů z Janských lázní. V roce 1910 byl k budově přistavěn ještě taneční sál a po válce byly postaveny ještě vytápěné pokoje. Bouda tedy byla připravená sloužit i v zimě.

Roku 1930 zde vyrostla jídelna, garáže a hospodářské budovy. Hojně se zde pak konaly kulturní akce, takže toto místo bylo turisty velmi vyhledávané. Stála zde také jednoduchá rozhledna, která měla podobu přibližně dva metry vysokého kamenného soklu se zábradlím.

V období po druhé světové válce sloužila chata pro podnikové rekreace a po roce 1989 několikrát změnila majitele. Za nějaký čas byla uzavřena.

Rekonstrukce se chata dočkala v letech 2006-2008. Chata byla přeměněna na apartmánový dům s byty, které byly určeny na prodej. V rámci projektu vnikla i zdejší železná rozhledna.

Autor: Andrea Štyndlová