ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Černé Studnici

Máte rádi historické objekty, ale přitom byste rádi vyrazili někam do přírody? Vynikajícím tipem na výlet je rozhledna na Černé Studnici!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Smržovka 926, Smržovka
GPS: 50.71172900, 15.23303700
Rozhledna na Černé Studnici map

Rozhledna na Černé Studnici - zajímavosti

Kamenná rozhledna se na Černé Studnici nachází už od roku 1905. Je umístěna v nadmořské výšce 865 metrů, přibližně 7 km na východ od Jablonce nad Nisou.

Rozhledna o celkové výšce 24 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 21 metr nad zemí. Vede k ní 91 schodů a po jejich vystoupání se před vámi otevře skutečně nádherný výhled na Tanvaldský Špičák, rozhlednu na Bramberku, Smržovku, Jablonec nad Nisou, Ralsko, Bezděz, Trosky a další.

Nejsnadněji se na rozhlednu dostanete autem, pojedete-li přes Dolní a Horní Studnici až k rozhledně, u které se nachází malé parkoviště.
Pokud sem vyrazíte pěšky, stačí sledovat turisticky značené stezky. Z Tanvaldu sem vede červená turistická značka, a to přes Terezínku, Muchov a Vrchuru. Tato cesta je dlouhá asi 8 km.
Z Rádla sem vede modrá turistická značka. Vyjít se dá také přímo z Jablonce nad Nisou po zeleně značené stezce. Tato cesta je dlouhá asi 5 km.

Rozhledna je během turistické sezóny otevřena denně mezi 10. a 22. hodinou. Mimo sezónu se sem dostanete od středy do neděle v době od 10 do 22 hodin.

Rozhledna na Černé Studnici a chata v její blízkosti byla vždycky turisty vyhledávaným místem. Až do roku 1905 zde stávala pouze kamenná plošina se schůdky. Ta byla upravena v roce 1885 Německým horským spolkem pro Ještědské a Jizerské hory. Z plošiny byl kruhový výhled z hřebene.


Po stavbě chaty s rozhlednou zatoužila Jablonecká sekce Horského spolku. Ústředí spolku v Liberci však investovalo do stavby na Ještědu, a tak o další investici nestála. Z tohoto důvodu vystoupili z liberecké sekce jablonečtí turisté a založili Horský spolek pro Jablonec a okolí. Ještě téhož roku byla vyhlášena soutěž na stavbu rozhledny a hostince, v níž zvítězil architekt Hemmrich. Stavba byla realizována roku 1904. Chata s rozhlednou byla veřejnosti poprvé zpřístupněna 14. srpna roku 1905. Rozhledna měla výšku 26 metrů a 160 cm silné zdivo. Kapacita přilehlého hostince postupně přestala snažit, a tak byla v roce 1930 rozšířena.


V současné době mohou turisté navštívit nejen rozhlednu, ale i blízkou restauraci a malé arboretum, které na vrcholku věže roku 2009 otevřela společnost Lesy ČR.


Autor: Andrea Štyndlová