ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Slovanka

Podnikněte výšlap na kopec Slovanka a pokochejte se pohledem ze zdejší rozhledny! Výhledem určitě nebudete zklamaní!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Maxov
GPS: 50.77321100, 15.19625600
Rozhledna Slovanka map

Rozhledna Slovanka - zajímavosti

Železná rozhledna je na kopci Slovanka umístěna již od roku 1887. Nachází se nad osadou Hrabětice, přibližně 10 km od Jablonce nad Nisou směrem na sever. Věž je položena v nadmořské výšce 820 metrů.

Rozhledna o celkové výšce 11 metrů je opatřena podezdívkou o výšce 4 metry. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 10 metrů a vede k ní 56 schodů. Po jejich zdolání se vám naskytne výhled na Jablonec nad Nisou, Liberec, Ještěd, Jizerské hory, Český ráj a Krkonoše.

K rozhledně se dostanete snadno z Hrabětic, odkud vede zeleně značená turistická trasa. Auto je nutné zaparkovat pod lesem a zbytek cesty, asi 200 metrů, musíte dojít pěšky.

Rozhledna je otevřena denně po celý rok bez omezení.

Rozhledna na Slovance v Jizerských horách je nejstarší železnou rozhlednou v naší republice. Byla vystavěna roku 1887 z iniciativy tří odnoží Horského spolku- janovského, jabloneckého a josefodolského. Stavba váží téměř 5,5 tuny. Projekt stavby vypracovala firma Wagner, která tuto rozhlednu vystavovala na Světové výstavě železáren ve Vídni.
Díly na konstrukci rozhlednu byly dovezeny z Vídně. Samotnou stavbu zvládli tři dělníci během pouhých sedmnácti dní a podezdívka byla hotova za den. Slavnostního otevření, které se konalo 14. srpna 1887, se účastnilo celkem 5 000 lidí. Vstupné, které bylo dobrovolné, pokrylo náklady na stavbu i dovoz konstrukčních dílů.


Poblíž rozhledny kdysi stávala i turistická chata, která však roku 1895 po zásahu bleskem vyhořela. Chata se jmenovala Slovanka, stejně jako kopec a rozhledna. Nová chata zde vyrostla až roku 1928. Problémem chaty byla vždy údržba, na kterou se nedostávaly finance. Roku 1997 sem byl dokonce byl přístup zakázán.


V roce 1999 byla rozhledna zapsána na seznam státem chráněných technických památek. Rozhledna se později dočkala velké rekonstrukce a druhého slavnostního otevření dne 5. července 2000. Následně byly vykáceny i smrky v okolí, takže se podstatně zlepšil i výhled z rozhledny.


Roku 2003 byl motiv rozhledny na Slovance použit na poštovních známkách. Poblíž rozhledny stojí chata Slovanka, která roku 2009 prošla rekonstrukcí.Autor: Andrea Štyndlová