ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Štěpánka u Příchovic

Nechte se i vy unést kouzelným výhledem z rozhledny Štěpánka poblíž Příchovic! Výlet na ni můžete zkombinovat s příjemnou procházkou v jakékoli roční době!

Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic Rozhledna Štěpánka u Příchovic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kořenov
GPS: 50.74646900, 15.36592900
Rozhledna Štěpánka u Příchovic map

Rozhledna Štěpánka u Příchovic - zajímavosti

Kamenná rozhledna se nachází na kopci Hvězda asi 1 km od Příchovic směrem na východ a přibližně 20 km od Jablonce nad Nisou směrem také ve směru na východ. Je položena v nadmořské výšce 958 metrů a poprvé byla veřejnosti otevřena 14. srna 1892.

Celková výška rozhledny je 24 metrů. Po výšlapu na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 21 metrů, se před vámi otevře výhled na Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Ještěd, Trosky, Bezděz, Kumburk a další. S orientací vám pomůže kovová mapa, umístěná na vnějším ochozu.

Na rozhlednu vede nejsnadnější cesta z Kořenova, kde odbočíte ze silnice č.10 směrem na Příchovice. Přibližně po 1,5 km zahněte vlevo a dojedete až k chatě Hvězda, kde můžete zaparkovat auto. Odtud se musíte vydat pěšky po modré turistické značce přímo k rozhledně.

Mnozí lidé pokládají Štěpánku na kopci Hvězda za vůbec nejkrásnější rozhlednu. Je položena na hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami poblíž Příchovic. Své jméno získala po zemském správci a arcivévodovi Štěpánovi.


Tento muž měl dohled nad stavbou silnice mezi Trutnovem a Libercem. Jednoho dne vystoupal na kopec Hvězda a zdejším výhledem byl naprosto okouzlen, čehož si všiml kníže Kamil Rohan, majitel zdejšího panství. Právě ten se rozhodl na kopci zbudovat rozhlednu.


Základní kámen k rozhledně byl položen přesně měsíc po Štěpánově návštěvě Hvězdy, tedy 27. července 1847. Během prvních dnů rostla stavba rychle, ovšem zanedlouho byla pozastavena, v době, kdy arcivévoda odejel na vídeňský dvůr. K této události se váže pověst o cikánce, která předpověděla smrt každému, kdo věž dokončí.


Pouhé torzo rozhledny zde stálo celých 41 let, ale turisté jej přesto navštěvovali. Bohužel nedokončenou rozhlednu značně poškodili vandalové i povětrnostní vlivy. Roku 1888 dokonce část padajícího zdiva usmrtila jednoho z vandalů, což uvedlo věci opět v pohyb. Nedostavěná rozhledna byla odkoupena obcí Příchovice a nadále spravována sekcí spolku Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isergebirge. Právě ta se zasloužila o shromáždění prostředků, potřebných k dostavění rozhledny. Stavbu vedl mistr Hájek z Rokytnice. Realizace stavby začala 1. května 1892 a slavnostně otevřena byla 14. srpna ještě téhož roku. Krátce po otevření, dne 13. září 1892, zemřel kníže Rohan.


Vyhlídková nástavba byla na stavbu umístěna roku 1956. Roku 2007 byla na vrchol rozhledny umístěna webová kamera a v současné době je vlastníkem věže Obecní úřad Kořenov a o chod rozhledny se stará její nájemce. To, že je toto dílo vskutku unikátní, dokazuje i to, že rozhledna byla 1963 zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče.

 

Autor: Andrea Štyndlová