ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Heřmanice

Vyzkoušejte si jaké to je mít svět jako na dlani a podívejte se na Jizerské hory z vyhlídky heřmanické rozhledny!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Heřmanice
GPS: 50.89741700, 15.01691700
Rozhledna Heřmanice map

Rozhledna Heřmanice - zajímavosti

Dřevěná rozhledna se na mírném návrší poblíž Heřmanic nachází teprve od září roku 2012. Od Heřmanic je vzdálená asi půl kilometru a od Liberce přibližně 20 km ve směru na sever. Leží v nadmořské výšce 352 metry a její konstrukce je skutečně netradiční.

Celková výška rozhledny je 23,7 metrů a na vyhlídku vás dovede celkem 99 schodů. Z vrchu je krásný výhled na Jizerské a Lužické hory, Dětřichov, Heřmanice nebo Žítavskou nížinu.

Chystáte-li se k rozhledně autem, odbočte v Dětřichově ze silnice Liberec-Frýdlant v Čechách doleva, až dojedete do Heřmanic. V těch se pak odbočí vpravo na úzkou asfaltku a dál až k zalesněnému návrší, kde se nachází i malé parkoviště hned u rozhledny.

Rozhledna je otevřena denně, po celý rok bez omezení.

Unikátní rozhledna poblíž Heřmanic bývá pro svůj tvar nazývána též okurka či penis. Projektovali jej mladí architekti, absolventi Technické univerzity v Liberci, Pavel Nalezený, Jan Vondrák a Jan Malach. Ti nejdříve vypracovali projekt a pak pro něj hledali možnosti realizace.


Stavba rozhledny měla být realizována roku 2009, ale termín se nakonec prodloužil kvůli rostoucímu porostu. Rozhledna kvůli němu musela být o jedno patro navýšena. Kvůli financím byla nakonec zvolena nikoli prohnutá, ale rovná varianta stavby.


Pro stavbu rozhledny bylo použito modřínové dřevo. Konstrukci tvoří 54 pilotů a v průměru má rozhledna 5 metrů. Stavba má dvě schodiště, jedno pro výstup a druhé pro sestup. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 3,6 miliony korun a realizace stavby byla svěřena firmě Taxus s.r.o.

 

Autor: Andrea Štyndlová