ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou

Proč si nezpříjemnit den pěknou vycházkou a za výšlap na rozhlednu se neodměnit kouzelným výhledem na Jizerské hory? Udělejte si výlet na Tábor u Lomnice nad Popelkou i vy!

Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lomnice nad Popelkou
GPS: 50.53165600, 15.37356700
Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou map

Rozhledna na Táboře u Lomnice nad Popelkou - zajímavosti

Zděná rozhledna na Táboře je součástí penzionu. Zpřístupněna byla v roce 1911 a po rekonstrukci znovu roku 2007. Je postavena v nadmořské výšce 678 metrů a nachází se na vrchu Tábor, přibližně 5 km na jih od Lomnice nad Popelkou.

Rozhledna o celkové výšce 35 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 26 metrů. Vede na ni celkem 145 schodů a otevírá se z ní kruhový výhled na Jizerské hory, Český ráj, Krkonoše, Prahu, Jičín, Orlické hory a další.

Z okolních obcí se dá k rozhledně dojít po turisticky značených stezkách. Vede sem i cyklostezka č. 4017. Dojet se sem dá i autem, a to ze silnice ve směru Lomnice nad Popelkou - Jičín. Před Ploužnicí odbočte vpravo a pokračujte nahoru do kopce asi 3 km přes Chlum na Tábor.

Rozhledna na Táboře poprvé stála v roce 1888. Nechal ji zde postavit okrašlovací spolek. Jednalo se o 22 metrů vysokou trámovou konstrukci. Neblahým vlivem povětrnostních vlivů ale rozhledna hodně chátrala a v roce 1897 musela být snesena úplně.
Druhá rozhledna vznikla především z iniciativy Josefa Tichánka, jednatele okrašlovacího spolku. Rozhledna byla postavena a veřejnosti otevřena 17. září 1911. Celkově byla rozhledna vysoká 35 metrů a dostala jméno Tichánkova.
Začátkem 90. let se chata i rozhledna dostaly do rukou spekulantů. Roku 1995 byly pro veřejnost uzavřeny. Stavby se nacházely ve velmi špatném stavu, což dokonce vyvolalo i úvahy o demolici budov.


V roce 2002 zakoupil chatu i s rozhlednou pan Jaroslav Sobota, který v roce 2005 začal s opravami. Ze staré chaty vyrostl penzion. Oprava rozhledny následovala roku 2006 a trvala až do roku následujícího. Její celková výška vzrostla o 3 metry díky umístění technologického zařízení. Po rekonstrukci byla rozhledna znovu otevřena 1. května 2007.

 

Autor: Andrea Štyndlová