ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Velké Čantoryji u Nýdku

Nechte se okouzlit vyhlídkou z rozhledny na Velké Čantoryji! Jistě budete překvapeni krásným výhledem i zajímavou konstrukcí stavby!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nýdek 585, Nýdek
GPS: 49.67883400, 18.80455600
Rozhledna na Velké Čantoryji u Nýdku map

Rozhledna na Velké Čantoryji u Nýdku - zajímavosti

Železná rozhledna na Velké Čantoryji se nachází asi 4 km od Nýdku směrem na severovýchod a cca 40 km od Frýdku-Místku směrem na východ. Je postavena v nadmořské výšce 995 metrů a její celková výška je 29 metrů.

Po vystoupání 118 schodů se ocitnete na vyhlídkové plošině ve výšce 21,4 metry nad zemí a naskytne se vám kouzelný pohled na polskou a českou stranu. Na té polské jsou to města Wisla a Ustroň a na české pak Český Těšín, Třinec a Ostrava. Je-li dobrá viditelnost, můžete spatřit i nejvyšší vrchol Oravských Beskyd, Babí horu. Pokud máte opravdu štěstí na pěkné počasí, lze spatřit i Praděd, Roháče nebo Malou Fatru na Slovensku.

Nejlépe se na rozhlednu dostanete z Nýdku, budete-li sledovat zelenou či červenou turistickou značku. Vyjet se sem dá taky lanovkou z polského města Ustroň. V každém případě se ale připravte na převýšení 600 metrů.

Hraniční hora Velká Čantoryje se tyčí do výšky 995 metrů n. m. Nachází se v Moravskoslezských Beskydech a kromě rozhledny zde najdete i turistickou chatu. Autorem projektu rozhledny je Ing. Vladimír Műller z frýdecko-místecké společnosti INPRO. Ocelovou pozinkovanou konstrukci, vážících 37 tun, pak připravily Třinecké železárny. Výstavba probíhala od července do října roku 2002. Poblíž rozhledny turistům poslouží přístřešek  k odpočinku a srub s občerstvením.


Novou vyhlídkovou věž dne 23. listopadu 2002 pokřtil hokejista Richard Král. Její celková výška je 29 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede celkem 118 schodů. V současné době tuto rozhlednu provozuje společnost Tawo CZ, s.r.o.


Díky blízké vzdálenosti sousedního Polska je tato rozhledna hojně navštěvována turisty z Polska. Pokud se sem vydáte, můžete se vypravit shlédnout lázeňské městečko Ustroň v Polsku, odkud na rozhlednu také vede lanovka.

Otevírací doba se odvíjí od roční doby.

 

Autor: Andrea Štyndlová