ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Kanihůra u Bílova

Vychutnejte si pohled na Beskydy či Ostravu z ptačí perspektivy a navštivte rozhlednu Kanihůra poblíž Bílova! Určitě budete příjemně překvapeni!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bílov
GPS: 49.73240000, 18.01018700
Rozhledna Kanihůra u Bílova map

Rozhledna Kanihůra u Bílova - zajímavosti

Návrší Kanihůra se rozkládá asi půl kilometru za Bílovem směrem na jihovýchod a přibližně 20 km severním směrem od Nového Jičína.

Železná rozhledna je postavena v nadmořské výšce 345 metrů, celkově měří 62,3 metrů a na vyhlídkovou plošinu, která se nachází ve výšce 26,2 metry nad zemí, vede celkem 137 schodů.

Rozhledna Kanihůra je dobře viditelná už z dálky a přístup k ní je velmi snadný. Na dálnici ve směru Brno-Ostrava stačí sjet na exitu 335 do Bílova. Věž tvoří zdejší dominantu, takže se k ní dobře dostanete. Pro cyklisty je kolem rozhledny zřízena cyklostezka.

Rozhledna je otevřená od začátku dubna do konce října. Ve všední dny se na ni dostanete mezi 12. a 2. hodinou, ovšem kromě pondělí, kdy je rozhledna zavřená. O víkendech je otevírací doba od 10 do 20 hodin. Během prázdnin se sem dostanete stále mezi 10. a 20. hodinou.
Děti do šesti let neplatí vstupné a dospělou osobu přijde návštěva rozhledny na 20,- Kč.

Přesto, že se rozhledna nachází téměř na rovince, je z ní pěkný výhled. Vidět jsou např. Beskydy, Hostýnské vrchy, Moravská brána, Helfštýn, Starý Jičín, Ostrava a další. S orientací vám pomohou informační tabule s popisky hlavních bodů, které z rozhledny vidíte.

V obci Bílov kdysi stála dřevěná rozhledna, která byl zbourána až v 50. letech minulého století. Nestávala na Kanihůře, ale na nejvyšším místě Bílova. Obec Bílov chtěla tradici vlastnictví rozhledny obnovit, a tak o ni roku 2003 zažádala. Žádost však byla vyslyšena až o dva roky později, v roce 2005, společností T-Mobile, která zde nechala vystavit železobetonový korpus, sloužící přenosu signálu mezi Ostravou a Olomoucí a obsahující i vyhlídkovou plošinu.


Výstavba probíhala od července do listopadu roku 2005 a slavnostní otevření připadlo na čtvrtek 18. května 2006.
Správce rozhledny je obec Bílov.

 

Autor: Andrea Štyndlová