ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Štramberská Trúba

Zavítáte-li do oblasti Lašska nebo přímo do města Štramberk, jistě si nenechte ujít pohled z rozhledny Štramberská Trúba. Tato vysoká věž je dominantou nejen města, ale celé Lašské brány Beskyd.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kopec 77, Štramberk
GPS: 49.59236420, 18.11622390
Štramberská Trúba map

Štramberská Trúba - zajímavosti

Trúba je bývalou hradní strážní věží, která spolu s několika mohutnými hradebními zdmi zbyla z kdysi nepřehlédnutelného hradu. Ten byl postaven pravděpodobně někdy na počátku 13. století kvůli obraně hranic či střežení zeměpanského majetku. Po několika změnách majitelů a hlavně třicetileté válce a obléhání zbyla z hradu už v 18. století jen zřícenina. Zachovaná válcová hradní věž ale byla v letech 1901-1903 zastřešena a upravena na rozhlednu. Tuto úpravu navrhl významný pražský architekt té doby Kamil Hilbert.

Trúba, nebo také Kulatina, jak se jí v tomto kraji lidově přezdívá, měří na výšku 40 metrů a v průměru má 10 metrů. Nahoru vede 166 schodů a odměnou za jejich zdolání vám bude krásný výhled do širokého okolí. U každého okna, které se na ochozu nachází, je pěkně zpracovaný panel s popisem toho, co právě vidíte. Celkem vás takto čeká 16 panelů a vy díky nim důkladně poznáte celou okolní krajinu.

V Trúbě je také instalovaná expozice „Cesta do paměti Štramberské Trúby“, kde se na informačních tabulích dozvíte mnoho zajímavého o historii hradu i města, významných osobnostech či událostech od minulosti až po současnost. Tabule jsou rozmístěny od hladomorny až po nejvyšší terasu a nabízí tak 15 zastavení.
V

Vstupenky na věž se prodávají v Jaroňkově útulně, kde si můžete také prohlédnout galerii lidového řemesla a umění. A až se poté dostatečně pokocháte výhledem ze samotné věže, můžete se třeba ještě občerstvit v chatě Dr. Hrstky.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová