ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Háj u Šumperka

Zamilovali jste si kraj kolem Šumperka? Pak vyrazte na zdejší rozhlednu Háj a poznejte krásy zdejší přírody pěkně z ptačí perspektivy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Šumperk
GPS: 49.97057800, 16.93385500
Háj u Šumperka map

Háj u Šumperka - zajímavosti

Dřevěná rozhledna na kopci Háj u Šumperka stojí od roku 1996. Nachází se přibližně 2 km od města Šumperk směrem na západ, v nadmořské výšce 632 metry.

Její celková výška bez antén je 28,7 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metry nad zemí, vede celkem 133 schodů. Z věže se vám naskytne krásný pohled na celý hřeben hrubého Jeseníku, Skřítkem počínaje, přes Ztracené kameny, Pec, Praděd a Červenohorským sedlem a městem Šumperk konče.

Z Šumperka vás k rozhledně dovede žlutá turistická značka, a to až k Sedlu u Červeného kříže. Odtud se vydejte vlevo po zelené turistické značce. Celkem je tato cesta dlouhá asi 3 km.


Pokud jedete autem, můžete ho nechat u zastávky Na Vápenici za Temenicí - místní části Šumperka, a odtud jít pěšky po žluté turistické značce k rozcestí a odtud dál po červené. Tato cesta je dlouhá přibližně 1,5 km.

Rozhledna na Háji u Šumperka dominuje jihozápadnímu horizontu města už řadu let. Mezi místními se kopci říká také Senová, což pravděpodobně vzniklo z německého Heuköppe (heu znamená seno).


Historie rozhledny se začala psát roku 1934, kdy zde byla Klubem českých turistů a posádkovými vojáky vystavěna Štefánikova vyhlídková věž. Její slavnostní otevření se konalo 17. června 1934. Následně nato byla opatřena opláštěním ze dřeva. Během druhé světové války byla rozhledna využívána Němci a ke konci války sloužila jako protiletecká pozorovatelna.


Po válce rozhlednu spravoval Klub českých turistů, roku 1948 pak TJ Sokol. Roku 1953 ji zasáhl blesk a vyhořela.
O obnově rozhledny se uvažovalo až v 70. letech. Řeč byla resp. Spíše o výstavbě rozhledny nové, byly vypracovány projekty na stavbu, která se však nakonec nekonala.


Záměr postavit rozhlednu se uskutečnil až během 90. let. Tehdy byly spojeny prostředky všech obcí, nacházejících se v katastru Háj, a sice Šumperka, Bludova a Rudy nad Moravou. Dále finančními prostředky přispěly společnosti Telecom a Eurotel. Projekt stavby vypracovali Ing. Vladimír Malaska a Ivo Barvíř. Rozhledna má moderní vzhled a dokonale připomíná původní Štefánikovu rozhlednu.


Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 29. září 1996 a hned se stala cílem turistů, a to nejen místních, ale i z celé České republiky, Evropy i zámoří.


Rozhledna má dřevěnou nosnou konstrukci, má obložení ze dřeva, kamennou vstupní část a vyhlídková plošina je zasklená. Ve srovnání s původní rozhlednou je tato o 7 metrů vyšší.


V současnosti se o její provoz stará Klub českých turistů Šumperk.

 

Autor: Andrea Štyndlová