ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí

Udělejte si výlet do lesů poblíž Ústí nad Orlicí, kde také najdete tuto rozhlednu! Za dobrého počasí možná spatříte i Krkonoše, ale i za počasí méně příznivého rozhlednou určitě nebudete zklamáni!

Rozhledna Andrlův chlum se nachází asi 3 km od Ústí nad Orlicí směrem na jihozápad. Je položena v nadmořské výšce 559 metrů a její celková výška je 52 metrů. Po vystoupání 183 schodů se vám naskytne krásný výhled na Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu a při dobré viditelnosti i na Krkonoše, Železné hory a Jeseníky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Řetová
GPS: 49.96009000, 16.37392400
Rozhledna Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí map

Rozhledna Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí - zajímavosti

K rozhledně se dostanete snadno po silnici vedoucí z Ústí nad Orlicí do obce Sloupnice, ze které vede odbočka přímo na rozhlednu. Silnice se dál klikatí přibližně 1 km rovnou k rozhledně, kde je možné i parkovat. Pokud se rozhodnete jít pěšky, vede nejjednodušší cesta z Ústí nad Orlicí po zelené turistické značce.

Železné rozhledně, kterou dnes na Andrlově chlumu najdete, předcházely dvě vyhlídkové stavby. První z nich měřila 30 metrů a stála zde od roku 1905 až do roku 1918, kdy ji zničil požár.


Vybudování druhé vyhlídkové věže předcházelo zřízení nedaleké turistické chaty Hvězda nebo též Janderova chata. Druhá věž zde stála od roku 1941 až do 60. let 20. století.


Současný ocelový stožár byl slavnostně otevřen 19. května 1996. Jeho celková výška je 52 metrů, přičemž vyhlídková plošina, která je veřejnosti přístupná, je umístěna ve výšce 35 metrů. Vyhlídkovou věž projektoval Ing. Janota a vznikla z iniciativy sdružení "Andrlův Chlum".


Otevírací doba se mění podle sezóny. Od března do října je rozhledna otevřena každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Od listopadu do února je otevřená jen o víkendech.

Okolí skýtá množství kulturních zajímavostí. Za zhlédnutí stojí město Ústí nad Orlicí v bezprostřední blízkosti Andrlova chlumu. Asi 15 km odtud směrem na sever najdete hrad a zámek Potštejn. Opačným směrem, přibližně ve stejné vzdálenosti od Ústí nad Orlicí, leží historické město Litomyšl, jehož zámek a klášterní zahrady byly zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO.

 

Autor: Andrea Štyndlová