ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové

Navštivte rozhlednu, nacházející se jen pár kilometrů za Českou Třebovou! Výlet na ni můžete spojit s romantickou procházkou po zdejším okolí!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kozlov 58, Česká Třebová
GPS: 49.88133000, 16.42559900
Rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové map

Rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové - zajímavosti

Železná rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové slouží současně jako vysílač mobilního operátora. Je položena v nadmořské výšce 601 metr na Kozlovském kopci, přibližně 5 km od České Třebové směrem na jihozápad a 10 km od Ústí nad Orlicí směrem na jih.

Rozhledna je vysoká celkem 55 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 174 schodů. Z výšky 32,8 metrů se vám naskytne výhled na Orlické hory, Krkonoše, Králický Sněžník a Jeseníky.

Nejlepší přístup na rozhlednu na Kozlovském kopci je od chaty Maxe Švabinského, od které vede cesta přes louku, dlouhá asi 200 metrů. Přímo z České Třebové vede na Kozlovský kopec i červená a modrá turistická značka.

Kozlovský kopec je dominantou západní strany České Třebové. Díky své odlehlosti bývá často spojován s různými tajuplnými pověrami. Např. se povídalo, že kopec v sobě skrývá obrovské jezero, které zásobuje svou vodou pramen Vrbovka apod. Dříve také nebyl nijak navštěvovaný a zavítal na něj snad jen občas nějaký houbař. První rozhledna na Kozlovském kopci stávala od roku 1929. Byla vyrobena ze dřeva a vysoká 29 metrů. O její výstavbu se zasloužil Klub českých turistů a postavili ji pracovníci vojenského zeměpisného ústavu. Na vyhlídkovou plošinu tehdy vedlo jen pět klasických dřevěných žebříků, ale i tak se stávala oblíbeným místem, vyhledávaným turisty.
Vysoká návštěvnost zapříčinila roku 1932 výstavbu skromnější chaty. Ta byla dobudována až roku 1941 podle projektu Adolfa Šimka. Jedná se o chatu Maxe Švabisnkého, která na svém místě stojí dodnes.


První rozhledna na Kozlovském kopci nevydržela příliš dlouho. Roku 1939 ji totiž zničil blesk a rozhledna musela být nakonec stržena.


Nová rozhledna na Kozlovském kopci stojí od roku 2000. Jedná se typizovanou ocelovou věž, provedenou firmou EXCOM. Slavnostní otevření proběhlo 19. května roku 2001. Z jedné třetiny je jejím vlastníkem město Česká Třebová a ze dvou třetin pak firma Radiomobil. Její provoz v současné době zajišťuje Klub českých turistů.


Autor: Andrea Štyndlová